Kousání, bouchání a agresivita u batolete: Co s tím?
Vaše dítě začíná platit za vyhlášeného rváče. Kouše, štípe a bije ostatní děti, domluvy nepomáhají a už se ho pomalu bojíte vzít do dětského kolektivu. Co se dá dělat s agresivním batoletem?
Hned na začátek pro vás máme možná poněkud překvapivé sdělení: agresivita je normální součástí batolecího věku a vývoje. Batole je limitováno nedostatečnými jazykovými schopnostmi, takže nejrychlejší cesta, jak něco získat nebo vyjádřit svůj nesouhlas vede velmi často právě přes agresivitu. Navíc si v tomto období začíná uvědomovat svou nezávislost, prosazuje se a je impulsivní. Právě proto se často obětí jeho fyzického násilí stávají ostatní děti. To, že je vaše dítě v batolecím věku agresivní, neznamená, že z něj vyrůstá asociální psychopat. Na druhou stranu však samozřejmě toto chování nelze přehlížet a je potřeba dát dítěti najevo, že jde o neakceptovatelné jednání.
Co s tím
Začněte pozorováním. Pokud vaše dítě vtrhne na hřiště a okamžitě si agresivně začne vynucovat pozornost nebo hračky ostatních dětí, sedněte si s ním na okraj a chvilku společně dění jen pozorujte. Ukažte mu, jak si ostatní děti hrají bez toho, aby se projevovaly agresivně a že si užije mnohem víc zábavy, pokud se bude k ostatním chovat hezky. Děti jsou chápavé a rády napodobují, takže pokud vyberete vhodný příklad, ostatní děti se mohou stát vašimi výchovnými spojenci.
Zachovejte klid: Pokud budete křičet, nebo se uchýlíte také k tělesnému násilí, ničemu tím nepomůžete a jen ukážete dítěte, že agresivita je přijatelná. Snažte se udržet za každou cenu své emoce na uzdě a zachovejte klid.
Stanovte jasná pravidla: Pokuste se reagovat okamžitě, jakmile se dítě projeví agresivně. Nečekejte, až mu to ostatní děti oplatí, nebo nevyhrožujte, že ještě jednou a dostane na zadek. Je potřeba, aby si dítě jasně spojilo příčinu a důsledek a dokázalo identifikovat špatné chování. Odveďte ho stranou od problematické situace, nechte ho uklidnit a potom mu vysvětlete, jaké jeho chování a proč bylo špatné.
Buďte důslední: Pokud mu jednou agresivní chování odpustíte a podruhé jej potrestáte, dítě nebude vědět, co dělá špatně. Je potřeba, abyste byli jako rodiče ve výchově konzistentní a důslední. Agresivní chování důsledně označovali jako špatné a reagovali na něj pokaždé, pokud jste mu přítomni.
Naučte ho alternativy: Snažte se zjistit, které situace v něm agresivitu probouzejí a najít pro něj alternativní řešení. Pokud například reaguje agresivně ve snaze bránit se před ostatními dětmi, naučte ho, aby řekl: "Jdi pryč." Jakmile bude mít v zásobě alternativní řešení, nebude se muset uchylovat k agresi.
Odměňujte pozitivní chování: Odměna a pochvala působí vždy lépe než trest a zastrašování. Místo toho, abyste dítě za agresivní chování trestali, odměňujte ho za žádoucí chování. Například pokud přijde k jinému dítěti a požádá ho, zda by mu nepůjčilo hračku, místo toho, aby mu jí vytrhlo z ruky, pochvalte ho a zdůrazněte, že jste si jeho chování všimli.
Omezte televizi: I animované dětské seriály jsou často plné násilí a agrese. Pokud máte problémy s agresivním dítětem, pokuste se poněkud omezit jeho sledování televize, aby nemělo špatný příklad. Vybírejte pečlivě, na které programy se bude dívat a ideálně sledujte televizi spolu s ním, abyste si mohli o sledovaném pořadu promluvit.
Jídelníček batolete: Co vaše dítě potřebuje
První čtyři roky dítěte: Na co se máte připravit
Jak naučit dítě, aby se začalo dělit s ostatními
7 signálů, že vás má vaše dítě rádo