Menu
Úvod  › 

Křečové žíly, pohroma pro nohy

Zná je skoro každá žena: vystouplé promodralé žíly obvykle na lýtkách a v podkolení, které nejsou hezké na pohled a ještě k tomu bolí. Čtěte, proč vznikají a jaké máte možnosti jejich odstranění.

Křečové žíly jsou sice většinou spojovány s vyšším věkem, ale nevyhýbají se ani mladším ročníkům. Zkušenost s nimi má téměř každá žena, ačkoli zdaleka ne každá podstoupí jejich léčbu a podnikne kroky k jejich minimalizaci. Jaké jsou vůbec možnosti léčby a co od nich máte očekávat?

Co jsou křečové žíly?

Naše tělo používá k zásobování kyslíkem krevní oběh sestavený z žil a tepen. Žíly přivádějí krev k srdci, kde se okysličuje a od srdce jí rozvádějí tepny. Na žíly v nohou působí tlak svalů, které stahy působí proti gravitaci a "pumpují" krev směrem k srdci. V žilách existuje systém chlopní, který brání zpětnému toku krve a pomáhá ji "posunovat" směrem k srdci.

Postupem věku však žilní stěny začínají ztrácet svou elasticitu a roztahují se. U některých lidí jsou chlopně tak slabé, že krev prosakuje zpátky a začíná se hromadit. Tak vzniká žilní nedostatečnost. Následkem této nashromážděné krve se žíla zvětšuje a vzniká takzvaná křečová žíla neboli varix. Na vině může být dědičnost, zaměstnání, které vaše nohy neúměrně namáhá, ale nejčastěji křečové žily vznikají v důsledku stárnutí.

Varix se může objevit na jakékoli žíle, ale nejčastěji bývají postiženy nohy, zejména lýtka a vnitřní strany nohou. Důvody, proč se křečové žily nacházejí nejčastěji na nohou jsou dva: gravitace a tlak. Jednak organismus musí vyvíjet velké úsilí, aby krev pumpoval k srdci navzdory gravitaci a jednak na něj působí tlak celé váhy těla. Tyto dva faktory přispívají k většímu opotřebování žil na nohou v porovnání s ostatními částmi těla.

Pokud se křečové žíly rozvinou, nemusíte vůbec pociťovat žádné problémy, kromě skutečnosti, že nevypadají příliš atraktivně. Nicméně u některých lidí křečové žíly otečou a začnou bolet. Jakmile se "dopravujete" do tohoto stádia, je nutné začít rychle přemýšlet nad jejich léčbou.

Možnosti léčby

Ambulantní flebektomie: Na rozdíl od klasické operace křečových žil, kdy je odstraněna celá žíla, v případě ambulantní flebektomie se odstraní jen poškozená část žíly. Do pokožky nohy se udělá malý řez, skrz něj se křečová žíla podváže a odstraní. Po tomto zákroku zůstává jen minimální jizva a obvykle se provádí v lokální anestézii.

Endoskopický zákrok: Tento typ operace se používá zpravidla v okamžiku, kdy vaše křečové žíly dospějí do stádia bércových vředů. Při endoskopické operaci křečových žil zůstává pacientovi opět jen nepatrný řez, kterým se do nohy zavede miniaturní kamera a za její pomoci se poškozený žilní úsek odstraní.

Laserová operace: Laserová operace je častou metodou léčby takzvaných metličkových žil a malých varixů. Metličkové žíly jsou podobné křečovým, prosvítají modře pod kůží a zdálky svým vzhledem připomínají modřinu.Ačkoli většinou nezpůsobují žádné problémy, ani nejsou bolestivé, důvod jejich odstranění je estetický. Silný laserový paprsek vyslaný do žíly způsobí její smrštění a následné vstřebání. Laserový zákrok je ambulantní a zůstávají po něm opět jen nepatrně velké řezy.

Sklerotizace: Křečové žíly menší a střední velikosti se často léčí za pomoci procedury známé jako sklerotizace. Při ní se napichují žilky speciálním roztokem, který je chemicky zničí. Po několika týdnech se žilky vstřebají a zmizí. Nevýhodou sklerotizace je skutečnost, že po zákroku musí pacient nosit tři až šest týdnů speciální bandáž, a navíc některé žilky potřebují víc než jeden zákrok.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Ženy