Krvácení v těhotenství: 6 možných příčin
Jen máloco vás v těhotenství vyděsí tak jako krvácení v těhotenství. Samozřejmě vás jako první napadne, jestli to není potrat, ale většina případů krvácení v těhotenství má úplně jinou příčinu. Tady je šest nejčastějších.
I když krvácení patří mezi největší těhotenské strašáky, je mnohem častější, než si většina žen myslí. Setká se s ním přibližně jedna čtvrtina žen a osm procent má dokonce zkušenost se silným krvácením. Nejčastěji se objeví mezi pátým a osmým týdnem a ve většině případů netrvá déle než tři dny. A navíc nebyla prokázána souvislost mezi těhotenským krvácením a potratem. Následující příčiny patří u těhotenského krvácení mezi nejčastější:
Zahnizďování
Když oplodněné vajíčko dosáhne děložní sliznice a uhnizďuje se v ní, průvodním znakem může být lehké krvácení. Obvykle trvá jen jeden nebo dva dny a objevuje se přibližně v období, kdy byste za normální situace očekávala menstruaci. Právě proto některé ženy zjistí své těhotenství až později, protože se domnívají, že měly lehkou menstruaci. Zahnizďování obvykle doprovází světlá krev, nebo se může objevit v podobě zarůžovělého hlenu.
"Menstruační" krvácení
Některé ženy mají zkušenost s krvácením, které se objeví v době, kdy by měly dostat menstruaci. Nejčastěji se objeví ve čtvrtém, osmém, nebo dvanáctém týdnu těhotenství. Často je doprovázeno se symptomy, které míváte obvykle při menstruaci, jako jsou například bolesti v zádech, křeče, nebo bolesti v pánvi. Jde o čistě hormonální záležitost, s nížž se nemusíte vzrušovat. Toto krvácení nemá absolutně žádný vliv na úspěšný průběh těhotenství.
Hrozící, nebo probíhající potrat
Nejhorší variantou těhotenského krvácení je hrozící, nebo právě probíhající potrat. Nejčastěji k němu dochází v prvních dvanácti týdnech těhotenství. Spousta potratů proběhne v tak časných stádiích těhotenství, že jej ani nepoznáte - respektive nezjistíte, že jste těhotná. Potrat kromě krvácení obvykle doprovází ještě křeče, bolesti v zádech, nebo bolesti v podbřičku. Nicméně potrat může proběhnout i bez krvácení v případě, že se jedná o takzvané zamklé těhotenství, které může diagnostikovat pouze lékař s pomocí ultrazvuku.
Krvácení po sexu
Krvácení po sexu je jednou z nejčastějších příčin těhotenského krvácení. Jedná se o neškodné krvácení, které plod nijak neohrožuje, a jde pouze o důsledek podráždění překrvených sliznic. Proto se vás také lékař velmi pravděpodobně zeptá, zda jste měla sex, když ho kontaktujete kvůli těhotenskému krvácení.
Mimoděložní těhotenství
Mimoděložní těhotenství nastává v okamžiku, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu. Mimoděložní těhotenství se obvykle projevuje bolestí na jedné straně podbřišku a může ho doprovázet i krvácení.
Krvácení z placenty
Bezbolestné vaginální krvácení může pocházet i z abnormálně uložené placenty. Placenta praevia se objevuje přibližně u dvou procent žen a krvácení, které ji doprovází se obvykle objeví po dvacátém týdnu těhotenství.
Související články
- 10 největších mýtů o těhotenství
- Zácpa v těhotenství: Co s ní?
- Test: Kolik toho víte o těhotenství?
- Test: Kolik toho víte o těhotenství? (2. díl)
- Jóga v těhotenství: Proč se vám vyplatí ji cvičit
- Chemické těhotenství: Noční můra všech těhotných
- Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
- Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?
- Jak přežít těhotenství
- Chřipka v těhotenství: Co byste měla vědět
- Únava v těhotenství: Jak s ní bojovat
- Pálení žáhy v těhotenství: Co vám pomůže
- Váha v těhotenství: Kolik je normální přibrat?
- Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři
- Problémy a bolesti na konci těhotenství
- Mimoděložní těhotenství: Symptomy, které nesmíte ignorovat
- 17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí
- Jak se starat o zuby v těhotenství
- 15 věcí, které jsou skvělé na těhotenství
- Krvácení v těhotenství: 6 možných příčin
- Opalování v těhotenství ? ano či ne?
- Co v těhotenství dělat můžete a co ne
- Mýty a fakta o těhotenství
- Co se v těhotenství může a co ne?