Kvasinková infekce: Alternativní možnosti léčby
Někdy v životě se s ní potýkala prakticky každá žena, špatně se léčí a má tendenci stále se vracet. Kvasinková infekce. Existuje však několik jednoduchých kroků, které vám mohou pomoci víc než léky. Přinášíme vám jejich přehled.
Vaše intimní partie jsou červené, podrážděné a máte bílý výtok. Přesně tak vypadají typické příznaky kvasinkové infekce. Většina žen tento nepříjemný problém někdy v životě řešila a klasicky vám gynekolog předepíše čípky nebo krémy. Pokud se však vaše infekce opakuje a objevuje se stále znovu a znovu, tyto léky se postupem času stávají neúčinnými.
Samozřejmě nejlepší je vyléčit příčinu nikoli jen symptomy. Jakákoli chronická infekce ukazuje na nedostatečnou funkci imunitního systému. Tu může ovlivnit celá řada faktorů, například užívání antibiotik ale i antikoncepce. Ovlivňuje ji i stres, nebo složení jídelníčku. Nedostatečně fungující imunitní systém vede k tomu, že jsou ničeny užitečné bakterie a vzrůstá podíl těch, které jsou pro náš organismus škodlivé, jako je právě candida způsobující kvasinkovou infekci.
Problémy s kvasinkami se mohou zintenzivňovat i například v průběhu těhotenství, kdy probíhá v těle celá řada změn. Infekce se tak během těhotenství může stát chronickou, protože její symptomy zesilují hormonální změny ovlivňující i kyselost poševního prostředí.
Pokud se kvasinková infekce neléčí, může vést k celé řadě dalších problémů. U takto postižených žen například stoupá pravděpodobnost onemocnění streptokokem B.
Role jídelníčku
Kvasinkám se daří v kyselém prostředí a milují cukr. Pokud se u vás infekce objeví, je proto důležité omezit sladká jídla a sacharidy. Nahraďte je raději jídly, která váš imunitní systém povzbudí. Velmi užitečný vám bude například česnek, cibule, olivový olej, kapusta, řepa nebo zelí. Všechny tyto potraviny totiž zabraňují množení bakterií.
Stejně tak je důležité, aby váš jídelníček obsahoval dostatek vitamínu A, B, C, zinku, železa a hořčíku. Pokud musíte užívat antibiotika, doplňujte je dostatkem probiotických potravin s obsahem acidophilu a bifidobacterie, které mírní zničující dopad antibiotik na podíl "přátelských" bakterií.
Jednoduché změny
Candida také miluje teplo a vlhko. Noste proto co nejčastěji volné bavlněné oblečení, které zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem vašich intimních partií. Stejně tak vynechávejte přísady do koupele, jako je pěna do koupele, zbytečně tak dráždíte své genitálie. Dráždivě také působí parfémovaný ale i barevný toaletní papír, parfémované sprchové gely a podobně.
Pokud se vám podaří zachytit kvasinkovou infekci v jejím začátku, můžete jí zkusit vyléčit živým jogurtem. Předtím než jdete večer spát, naneste několik čajových lžiček do vagíny. Opakujte každý večer, doku se symptomy nezlepší. Jogurt totiž způsobí množení "užitečných" bakterií, které se s kvasinkami dokáží vypořádat.
Testu na přítomnost kvasinkové infekce by se však měl podrobit i váš partner, protože infekce se přenáší pohlavním stykem a i po přeléčení vás může znova nakazit.
Další články k tématu: Dny ženy
- MENOPAUZA: Jak poznám předčasný přechod?
- Mýty o menstruaci
- Proč se vám vyplatí provozovat sex
- Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
- Kvasinková infekce: Alternativní možnosti léčby
- Premenstruační syndrom, časovaná bomba ve vašem těle