Ledování bolavých svalů se přeceňuje
Sprchujete své namožené svaly po cvičení studenou vodou nebo je obkládáte ledem? Potom jste podlehli jednomu z četných mýtů, který o léčbě bolavých svalů koluje.
Přehnali jste to s cvičením a nemůžete se ani hnout? Potom jste se nejspíš ze všech možných zdrojů dočetli, že nejlepším lékem na bolavé svaly je led, nebo studená sprcha. Jenže nový výzkum ukázal, že studená voda nemusí být zdaleka vždy pro bolavé svaly úlevou a velmi závisí na tom, jak dlouho necháte chlad působit.
Obecně vědci upozorňují na to, že vliv takzvané kryoterapie je zatím velmi málo prozkoumán. I přesto je však ledování a sprchování studenou vodou v případě namožených a bolavých svalů velmi populární a hojně praktikované. "Jde o typický úkony doporučovaný ve sportovní medicíně, který praktikují laici i profesionálové," říká vedoucí studie, Chris Bleakley z University of Ulster. "Nicméně jeho skutečný vliv a efekt nebyl zatím uspokojivě zmapován a bylo velmi diskutabilní, jestli skutečně vede k úlevě od bolesti a urychlení regenerace."
Bleakley a jeho kolegové dali dohromady data od čtyř stovek respondentů ze sedmnácti studií. Zjistili, že většina výzkumů byla provedena pouze na profesionálních sportovcích a byla jen minimálně kontrolována. Nedostatek dat potom vedl k neprůkazným závěrům. Takže například není vůbec jasné, zda k úlevě od bolavých svalů vedla spíše studená sprcha, nebo jednoduše odpočinek.
V rámci provedených výzkumů byli respondenti požádáni, aby po cvičení absolvovali studenou sprchu a strávili v ní od pěti do čtyřiadvaceti minut. Podle závěrů studií se bolest svalů po sportovním výkonu v následujících čtyřech dnech zmenšila od patnáct až dvacet procent. Nicméně Bleakley upozorňuje na to, že je důležité, aby si lidé uvědomili, že jediné, co dokáže studená sprcha nebo ledové obklady ovlivnit je subjektivní pocit bolesti svalu. Na hojení, regeneraci nebo výkonnost svalu nemá vůbec žádný vliv.
Navíc se tak zastírá skutečnost, že na svaly přetažené v důsledku intenzivního sportovního výkonu zatím neexistuje žádná účinná léčba. "Neexistuje žádná jednoduchá léčba, která by byla obecně platná a účinná pro všechny. Na každého zabírá něco trochu jiného," tvrdí Thomas Best z Ohio State University Sports Medicine.
Není například jasné, jak často byste museli studenou sprchu opakovat, jak dlouho by měla trvat a jak brzo byste si ji po cvičení měli dopřát, abyste se mohli pochlubit relevantním výsledkem. Navíc autoři rešerše zdůrazňují, že dosavadní výzkumy byly provedené pouze na profesionálních sportovcích: "Naprostá většina dosavadních studií byla provedená na profesionálních sportovcích. Jejich tělesné rezervy budou samozřejmě mnohem větší než u většina běžné populace. Byl bych velmi opatrný při zobecňování těchto závěrů," podotýká Best.
Bleakley k tomu dodává, že možná i ostatní možnosti léčby bolavých svalů jsou stejně účinné nebo účinnější, jen neexistuje možnost srovnání. Předpokládá, že úlevu od bolavých svalů poskytnou i masáže, strečink, nebo masírování vodním proudem.
Největší chyby, které děláte při posilování
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
Získejte svaly bez posilování