Menu
Úvod  › 

Líbáte své děti? Ničíte jim zdraví!

Používáte stejnou lžičku jako dítě, ukusujete si ze stejného jídla, nebo své děti líbáte? Podle vědců jim zaděláváte na problémy se zubním kazem.

Když sedmadvacetiletá Jana vzala svou dvouletou dceru na prohlídku k zubaři, byla skutečně překvapená. Nejenže dentista objevil v ústech dítěte dva kazy, ale navíc vyslovil domněnku, že je mohlo "chytit" od své matky. "Doporučil mi, abychom nepili ze stejných hrnků jako dcera, nejedli stejné jídlo a nelíbali jí na rty."

První studie o přenosu bakterií, způsobujících zubní kaz z matky na dítě, byly publikovány už před třiceti lety. Hlavním viníkem je Streptococcus mutyns, bakterie, která se může z člověka na člověka přenést slinami, například při sdílení jídelního náčiní, olizování dudlíku, foukání do jídla, nebo právě líbání na rty.

Podle studie Pediatric Dentistry z roku 2008 dokazuje, že matky jsou primárním zdrojem této bakterie, kterou předávají svým dětem. Druhým nejdůležitějším zdrojem jsou potom otcové. Zubní kaz je bakteriální infekcí, která se může přenášet z jednoho člověka na druhého. Dětské zuby jsou nejvíc zranitelné a vzhledem k tomu, že jsou děti v nejtěsnějším kontaktu se svými rodiči, ohrožují jejich zuby nejvíc právě oni. Je to stejné, jako kdybyste dítě líbali v době, kdy máte chřipku. Také byste na něj mohli virus přenést.

Bakterii Streptococcus mutans mohou šířit pouze lidé s aktivním zubním kazem a její přenos slinami je pouze jedním dílkem skládačky. Zubní kaz je způsobován kombinaci faktorů: přenosem infikovaných slin, genetických předpokladů, ústní hygieny a složení jídelníčku. Pokud dětem dopřáváte množství sladkých tekutin, poskytujete tak bakterii živnou půdu (bakterie používají cukr k produkování kyseliny, která ničí sklovinu). Zvlášť mléčné zuby jsou k poškození zubním kazem mimořádně náchylné.

Jenže zubní kaz nezmizí s vypadáním mléčných zubů. V ústech zůstává celé roky a může napadnout i druhé, stálé, zuby. Podle doporučení odborníků by měli rodiče děti vzít k zubaři na preventivní prohlídku nejpozději v jednom roce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o dětských zubech
Dětská obezita: Jak jí předejít
Reflux u kojenců: Starosti s ublinkáváním
7 chyb, které dělají rodiče při výchově