Liposukce vede k růstu tukových buněk
Podstoupíte ji, abyste se zbavili tukových pneumatik a netušíte, že vám po ní tuk obalí vnitřní orgány. Nový výzkum přináší fakta o liposukci, které vás nepotěší.
Všichni lidé, kteří míří na liposukci, to dělají kvůli tomu, že chtějí zhubnout. Jenže nový výzkum zjistil, že liposukce může naopak vést k rychlému růstu tukových buněk jiného typu. Uvedl to server CBS.
Při liposukci dochází k odstranění podkožního tuku, který se nachází přímo pod kůží. Jenže problém je v tom, že po chirurgickém zákroku se často i pacientů objeví rapidní nárůst tukových buněk, které obklopují vnitřní orgány. A přitom právě tento vnitřní (viscerální) tuk je spojován s vyšším rizikem diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.
Dobrou zprávou je, že se můžete nárůstu tukových buněk po liposukci úspěšně bránit, pokud začnete včas cvičit. Ženy, které zintenzivnily svůj pohybový režim, dosahovaly po liposukci mnohem lepších výsledků a nárůst tukových buněk byl méně intenzivní.
Studie, kterou provedli brazilští vědci, se zúčastnilo se jí šestatřicet žen. Všechny měly BMI (Body Mass Index) kolem třiceti a všechny podstoupily liposukci, při které jim bylo odsáto stejné množství tuku.
Polovina experimentální skupiny poté podstoupila tréninkový program v délce trvání čtyř měsíců, zatímco druhá polovina se po chirurgickém zákroku žádnému pravidelnému pohybu nevěnovala. Tréninkový program se sestával z aerobní i posilovací části. Šest měsíců po tomto experimentu ženy, které nesportovaly, přibraly deset procent viscerálního tuku. U žen, které podstoupily tréninkový program, se takový přírůstek tuku neprokázal a navíc se zlepšila jejich tělesná zdatnost.
Autorka této studie, Lona Sandon, upozorňuje na to, že liposukce není samospasitelná a jak důležitá je změna životního stylu po chirurgickém zákroku. Bez změny pohybového režimu je liposukce k ničemu.
Jak vás zabije obezita
Jak zhubnout břicho ve dvou týdnech
Pro muže: Situace, ve kterých ztloustnete
5 překvapivých důvodů, proč nehubnete
7 způsobů, jak povzbudit metabolismus