Menu
Úvod  › 

Lupénka a její prevence

Lupénka je celoživotní prokletí, které postihuje především muže. Komu hrozí nebezpečí a jak mu můžete předejít?

Stejně jako mnoho dalších chorob i lupénku způsobuje kombinace dvou faktorů, a to genetických a vlivu prostředí. Přesná role těchto faktorů v rozvoji nemoci není stále ještě známa, nicméně odborníci mají už alespoň rámcovou představu, co lupénku ovlivňuje.

Geny a spol

Významným činitelem jsou právě geny respektive dědičnost; jisté druhy genů mohou totiž predisponovat rozvoj nemoci. Například pokud jeden z rodičů trpěl lupénkou a u jednoho z jejich dětí se objevila choroba před patnáctým rokem věku, jeho sourozenci mají padesátiprocentní šanci, že se u nich objeví také. U dvojčat existuje téměř sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že budou lupénkou trpět obě. Určité typy genů mohou podle odborníků zvyšovat riziko choroby až šestkrát.

Dalším rizikovým faktorem je rasa, respektive barevný typ člověka. Více ohroženi jsou lidé se světlou barvou pleti než snědé typy.

Zatímco geny změnit nemůžete, ve vašem okolí se vyskytují faktory, které ovlivnit můžete. Mezi ně patří stres, úzkost, deprese a další negativní emoce, které se mohou stát spouštěcím podnětem lupénky. Lupénka se také může objevit po infekcích horních cest dýchacích, či zánětu dutin. Mimo jiné je i velmi častá u HIV/AIDS nemocných.

Chorobu může zhoršit nebo spustit i užívání určitých léků. Patří mezi ně léky na vysoký krevní tlak, léky na poruchy nálady (například lithium), či antimalarika.

Rizikový životní styl

Nejlépe kontrolovatelné a ovlivnitelné jsou faktory životního stylu, jako je obezita, jídelníček, konzumace alkoholu a kouření. Lupénku obvykle zhoršuje studený a suchý vzduch, zatímco teplé a vlhké klima stav většinou zlepší. Nedocenitelným pomocníkem je sluneční svit.

V případě obezity je její vztah s lupénkou poněkud nejasný. Některé studie totiž tvrdí, že obezita je rizikovým faktorem vzniku choroby, zatímco jiné dokazují, že obezita je naopak důsledkem lupénky. Nicméně všichni odborníci se shodují, že jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu má ochranný účinek. Konzumace alkoholu naopak může způsobit rozvoj choroby nebo zhoršit její průběh. Stejně tak lupénku zhoršuje kouření.

Co můžete udělat

Své rodiče, potažmo genetickou výbavu, či barevný typ změnit nemůžete, ale tato opatření riziko lupénky minimalizují.

- Je nutné co nejdřív začít léčit choroby, které jsou s rozvojem lupénky spojené.

- Vyhýbejte se pokud možno lékům, které lupénku zhoršují.

- Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.

- Zařaďte do svého jídelníčku hodně ovoce a zeleniny.

- Udržujte pokožku hydratovanou pomocí kvalitní kosmetiky.

- Vystavujte pokožku rozumnému množství slunce (nicméně pozor na spáleniny).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články