Má vaše dítě střevní chřipku, nebo otravu jídlem?
Zvrací, stěžuje si na bolest břicha a žaludku, možná má i průjem. Chytilo vaše dítě "jen" střevní chřipku, nebo má otravu jídlem. Poznáte rozdíl a víte, kdy už je nutné vyhledat lékařskou pomoc?
Střevní chřipka má, podle odborníků, celou řadu symptomů. Některé děti trpí pouze bolestí žaludku a sníženou chutí k jídlu, zatímco jiné zvrací, mají průjem, případně trpí kombinací obou. Dítě může trpět i horečkou. Velmi zjednodušeně lze říci, že čím víc symptomů se u dítěte objeví, tím závažnější onemocnění ho zřejmě trápí.
I když otrava jídlem mívá podobné příznaky jako střevní chřipka, obtíže nastupují obvykle velmi rychle po konzumaci problematického jídla. Často také odezní mnohem rychleji než střevní chřipka, která trvá obvykle od tří do pěti (někdy až sedmi) dnů.
Kromě střevní chřipky a otravy jídlem má velmi podobné příznaky i zánět slepého střeva, který je často doprovázen také bolestí žaludku, břicha a zvracením. Pokud má vaše dítě zánět slepého střeva, bolest je centralizována kolem pupíku a spíše se přesunuje na pravou stranu podbřišku. Obvykle je apendicitida doprovázena horečkou a nemocné dítě odmítá jídlo. Bolest se postupem času zhoršuje a dítě odmítá chodit, skákat a vůbec se jakkoli pohybovat.
Kdy volat lékaře?
Pokud je podobnými problémy postiženo dítě mladší než jeden rok, měli byste je k lékaři dovézt v případě, že symptomy trvají déle než dva dny. Hlavním rizikem střevní chřipky je dehydratace, která přichází v důsledku zvracení a průjmu, a která postupuje u malých dětí mnohem rychleji a má závažnější následky. Podle údajů Centers for Disease Control and Prevention je jedno ze čtyřiceti dětí trpících střevní chřipkou hospitalizováno v nemocnici v důsledku dehydratace.
Lékaře je nutné vyhledat v případě, že se v průjmu či ve zvratcích objeví krev. V takovém případě velmi pravděpodobně nejde o střevní chřipku ale o závažnější onemocnění. Krev ve stolici nebo zvratcích je často průvodním příznakem závažných bakteriálních infekcí, jako je například E. coli.
Pokud se problémy nelepší do dvou dnů a vaše dítě je mladší dvou let, je opět nutné vyhledat lékařskou pomoc. U starších dětí by mělo zlepšení nastat do tří dnů. To stejné pravidlo (dva dny u dětí mladších dvou let a tři dny u starších dětí) platí i u neklesající horečky. Pokud dítě nepije dostatečné množství tekutin a jeví se vám jako hydratované, nečekejte na nic a vezměte ho k lékaři hned.
Co můžete pro dítě udělat?
Rozhodně dítě s těmito problémy nechte doma a dopřejte mu dostatečný odpočinek. Dítě s průjmem případně zvracením v žádném případě nepatří ani do školky, či školy. Pokud dítě trpí horečkou, můžete mu dát Nurofen, či Panadol. V každém případě však dbejte na to, aby přijímalo dostatečné množství tekutin, abyste zabránili dehydrataci.
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
10 věcí, které vás zachrání před chřipkou a nachlazením
Test: Máte chřipku, nebo nachlazení?
Atopický ekzém u dětí
10 nejnebezpečnějších bacilů světa