Menu
Úvod  › 

Proč si pořídit další dítě?

I když jste si to po návratu z porodnice nedokázali představit ani v nejdivočejších snech, teď už vám při pomyšlení na dalšího potomka nevstávají vlasy hrůzou. Nastal čas rozšířit rodinu? A jak na nového sourozence připravit starší dítě?

Pro dítě, které vyrůstalo jako hýčkaný jedináček, je vždy velmi těžké stát se starším bratrem nebo sestrou a akceptovat příchod nového "vetřelce" do rodiny. Jakmile zjistíte, že je další dítě na cestě, měli byste na něj postupně připravovat staršího sourozence.

Správný okamžik

Není vhodné oznámit dítěti těhotenství stejným způsobem jako vaší rodině či přátelům. "Forma a čas sdělení závisí především na věku dítěte," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Mladší děti například nemají ještě vyvinutý pojem o čase a nedokáží si představit delší časový horizont, proto není vhodné oznamovat jim to příliš brzo. Na druhou stranu by se tuto novinku měly v každém případě dozvědět od vás a nikoli od upovídané, velmi vzdálené tetičky."

Odborníci doporučují spojit porod pro starší dítě s nějakou konkrétní událostí. Můžete mu například říci, že se miminko narodí po Vánocích, v létě o prázdninách a podobně. "Nečekejte s oznámením ale také příliš dlouho," radí psycholožka. "Děti jsou velmi citlivé na změnu chování rodičů a vytuší, že se něco děje. Pokud jim nevysvětlíte, co se děje, budou zmatené a mohou pociťovat úzkost."

Volte vhodná slova

Způsob, jakým těhotenství dítěti oznámíte, volte podle jeho věku a schopnosti porozumět, co mu říkáte. Vždy mu ale novou událost vysvětlujte jednoduše, aby se dítě necítilo zmatené a nemělo pocit, že mu něco tajíte. Pro mladší děti je těhotenství velmi abstraktním pojmem a nedokáží si představit vyvíjející se plod. Od počátku proto mluvte o očekávaném dítěti jako o malém človíčku, který je u maminky v bříšku. Nechte starší dítě, aby na něj například mluvilo přes bříško a mělo tak pocit, že je miminko reálné.

Pokud má někdo z jeho kamarádů mladšího sourozence, pokuste se mu přiblížit situaci na konkrétním příkladu. Dítě tak snáze pochopí, co se děje a na co se má připravit.

Žárlivost a negativní pocity

Každé dítě na oznámení, že má očekávat nového sourozence, reaguje jinak. Zatímco některé děti jsou šťastné a dávají průchod veskrze pozitivním emocím, jiné reagují přesně naopak. Nemějte strach, většinou jde jen o obrannou reakci, která časem odezní.

Nicméně další zatěžkávací zkouška přijde v okamžiku, kdy je další dítě skutečně na světě. Tehdy totiž jeho starší sourozenec skutečně pochopí, že jeho dosavadní denní rytmus je nevratně narušený příchodem "vetřelce." Starší dítě se tak může cítit nechtěné a odstrčené. "Je extrémně důležité, aby si rodiče našli čas a trpělivě vysvětlovali dítěti, že ho mají pořád stejně rádi," upozorňuje psycholožka. "Skutečnost, že už není nadále středem vašeho světa a všechno se netočí kolem něj, je pro dítě sama o sobě bolestivá. Mohou se tak u něj objevit pocity žárlivosti nebo dokonce tendence mladšímu sourozenci ublížit."

Dejte svému staršímu dítěti pocit, že je důležité a požádejte ho například o pomoc s péčí o miminko. Pokud mu dáte, byť nepatrný, úkol, ukážete mu, že s ním stále "počítáte" a navíc mu pomůžete vybudovat vztah k mladšímu sourozenci. Pamatujte si, že nikdy mu nemůžete dost opakovat, že ho máte rádi.

"Starší děti se často proti sesazení z výsadní pozice brání regresí, kdy se začnou chovat jako malé miminko," říká Marcela Vojířová. "Začnou například šišlat, dožadují se krmení z láhve, nebo rezignují na doposud osvojené hygienické návyky. Snaží se tak získat znovu stoprocentní pozornost rodičů. Pokud jim však projevujete dostatek lásky, jde většinou jen o krátkodobou záležitost."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články