Mateřské versus umělé mléko
Váháte, jak dlouho kojit, jestli se s umělým mlékem nevyspíte více, nebo zda nepanuje kolem mateřského mléka zbytečná hysterie? Srovnali jsme výhody a nevýhody obou řešení.
Skutečnost, že mateřské mléko je pro děti vhodnější a zdravější než umělá výživa, je obecně známá. Ale víte, proč tomu tak je? Jaké složení a výhody oproti umělému mateřské mléko vlastně má?
Naprostá většina umělých výživ je vyrobena z kravského mléka (ačkoli na trhu už existují i alternativní umělá mléka). Každé mléko - ať už kravské, nebo mateřské - se při trávení rozkládá na dva meziprodukty: tvarohovitou a syrovátkovou část. Zatímco tvarohovitá část je hutnější a bílá, syrovátka je tekutá a nažloutlá. Tvarohovitá část kravského mléka je však pro kojence obtížně stravitelná. Oproti tomu je mateřské mléko tvořeno z větší části syrovátkou, která je pro kojenecký trávicí trakt "příjemnější" a stravitelnější. Kvůli tomu také děti po mateřském mléku mnohem méně často ublinkávají.
Výrobci umělých mlék se snaží udělat své produkty stravitelnější a proto některé druhy obsahují už částečně štěpenou mléčnou bílkovinu. Nicméně stále se jedná pouze o snahu přiblížit se k mateřskému mléku.
Jedinečné složení
Umělé a mateřské mléko se liší i svým vzhledem; umělé mléko je krémovější a od pohledu vypadá "vydatněji" než mateřské mléko. To vede řadu žen k domněnce, že umělé mléko má pro děti větší výživovou hodnotu, nicméně to je omyl.
Jednou z nejúžasnějších věcí na mateřském mléku je skutečnost, že se přesně přizpůsobuje potřebám právě vašeho dítěte a obsahuje naprosto přesnou dávku živin, kterou dítě potřebuje. Děti krmené z láhvě dostávají s každým krmením naprosto stejnou dávku a složení živin. Mateřské mléko, oproti tomu, mění své složení podle toho, co aktuálně potřebuje a mění se i z hlediska věku.
Mateřské mléko obsahuje víc než sto složek a průmyslově ho nelze napodobit. Mateřské mléko je například plné protilátek, které chrání dítě před nemocemi a pomáhá jim rozvinout vlastní imunitní systém. Mateřské mléko také obsahuje více karbohydrátů než umělé mléko a má větší množství laktózy. Výzkumy přitom ukázaly, že ti živočichové, jejichž mléko obsahuje větší množství laktózy mají také více vyvinutý mozek. Mateřské mléko obsahuje méně minerálů než umělá výživa, ale na rozdíl od umělého mléka dokáže dítě veškeré minerály z mateřského mléka absorbovat. U dětí živených umělým mlékem vedou neabsorbované zbytky minerálů k množení škodlivých bakterií v trávicím systému. To je také důvod, proč stolice dětí na umělém mléce zapáchá mnohem více než stolice dětí kojených.
Frekvence krmení
Kojené děti tráví rychleji než děti krmené umělým mlékem, což často vede matky k domněnce, že neprodukují dost mléka, nebo že jejich mléko není dost silné. Tak tomu však není.
Kojené děti jedí častěji než děti krmené laví, protože tuky a proteiny v mateřském mléku jsou stravitelnější než tuky a proteiny v mléku umělém. To však na druhou stranu znamená, že kojené děti mají méně trávicích problémů než děti krmené lahví.
Častou výhradou kojících matek je celková doba, kterou kojením dítěte stráví. Dítě totiž nejdřív musí vypít takzvané přední mléko, které obsahuje nižší obasah tuku a zažene mu žízeň. Teprve po několika minutách vypije dítě i zadní mléko, které obsahuje větší množství tuků a utiší tak jeho hlad.
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Jak pečovat o prsa při kojení
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
10 problémů s kojením: Jak je řešit
Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka