Menu
Úvod  › 

Mazlíte se se zvířaty? Můžete dostat mor!

Spíte se svými zvířecími miláčky v posteli, pusinkujete je, dělíte se nimi o jídlo? A víte, že si koledujete o velké zdravotní problémy? Od zvířat můžete chytit stafylokokovou infekci, meningitidu, nebo dokonce i mor.

Ve vaší posteli vrní kočka, u stolu se dělíte o jídlo se psem a vypadá to na romantickou idylku zatvrzelé milovnice zvířat. Jenže ve skutečnosti tím, že svými zvířecími miláčky spíte, pusinkujete, nebo se s nimi dělíte o jídlo, riskujete velmi vážné zdravotní problémy. I když se vám zdá podobné mazlení neškodné a v podstatě roztomilé, rozsáhlý výzkum zveřejněný v magazínu Emerging Infectious Diseases má poněkud jiný názor.

Mor, nebo meningitida

"Riziko, že od domácího zvířete něco chytnete, je sice relativně nízké, ale jakmile k tomu dojde, je léčba komplikovaná a zdlouhavá," říká autor výzkumu Bruno Chomel z Kalifornské univerzity a expert na choroby přenášené ze zvířat na člověka. Hned také uvádí jako příklad devítiletého chlapce z Arizony, který se nakazil morem od své kočky (kterou zase pro změnu nakazily blechy). Šedesátiletá Britka zase zemřela na meningitidu, jejímž přenašečem byl rodinný pes, kterého postižená dáma velmi ráda pusinkovala.

Největší riziko příliš intenzivního kontaktu se zvířaty hrozí zejména malým dětem, seniorům a lidem s oslabeným imunitním systémem, jako jsou například pacienti po transplantaci, diabetici, nebo HIV pozitivní.

I když je nákaza od zvířat relativně vzácná, podle údajů Centers for Disease Control and Prevention se přibližně šedesát procent lidských patogenů může přenášet právě zvířaty. Kromě toho více než sto z dvě stě padesáti známých zoonóz (chorob, přenosných ze zvířete na člověka) pochází z domácích zvířat.

Výzkum například ukázal, že čtrnáct procent lidí v takzvaných západních zemích je infikováno hlísty, které pochází z infekce zvané toxokaróza. Nejčastěji se lidé nakazí při kontaktu s pískem, do kterého konají svou potřebu kočky a psi, a infikují jej vajíčky nebo larvami hlístů. Parazité mohou u lidí způsobit v krajních případech i slepotu a samozřejmě jsou původcem mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Držte je pryč od záchoda

Vědci samozřejmě nezpochybňují pozitivní dopad, který má na psychiku lidí kontakt s domácími mazlíčky, ale doporučují, aby jejich majitelé dbali především na prevenci. Samozřejmostí by měly být pravidelné prohlídky zvířete, parazitální kontrola a očkování. Dalším pravidlem, na které lidé často zapomínají, je důkladné umytí rukou poté, co jste na zvíře sahali a hráli jste si s ním. Při umytí nestačí jen voda, ale je nutné použít i mýdlo.

"Je neuvěřitelné, kolik lidí například pohladí psa, který se jim plete pod nohama v průběhu přípravy večeře," podotýká autor výzkumu. Takové situace samozřejmě přenosu nemocí velmi nahrávají. "Snažte se čistit kočičí a psí záchody co nejčastěji. V žádném případě nepovolujte domácím mazlíčkům vstup na toaletu; nebezpečná je například situace, kdy pes nebo kočka pijí ze záchodové mísy, na kterou si vzápětí potom sednete. Důsledně oddělujte přípravu lidského a zvířecího jídla."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Novorozenec a domácí zvíře
Test: Jaké zvíře byste si měli pořídit?
Test: Znáte zvířata?