Mýty o menstruaci
Víte, jak dlouho trvá normální menstruace? Na co si dát pozor? Čím mohou být způsobeny její nepravidelnosti? Celá řada žen má jen povrchní znalosti o tom, co se děje při menstruaci s jejich tělem. Nechte se provést po vlastním těle.
Jestliže patříte mezi průměr, od puberty až po menopauzu se u vás každých dvacet osm dní dostavuje menstruační krvácení. Víte ale, jak váš menstruační cyklus funguje a proč vůbec menstruujete? Jak bojovat s nepříjemnými efekty, které menstruaci doprovází? Nechte se provést po svém těle a zapomeňte na nesmysly, které o menstruačním krvácení kolují.
Podle klasické definice je menstruace krvácením, které se objevuje každý měsíc, když se děloha "zbavuje" vrchní vrstvy sliznice. Snížení v produkci hormonů na konci cyklu je příčinou tohoto pravidelného obnovování (uskutečňuje se tak dlouho, dokud nedojde k oplodnění). Z dělohy se tato vrstva sliznice odlučuje před další ovulací, kdy se opět připravuje na možné těhotenství.
Menstruace a ovulace
Vaše první menstruace se dostavila v pubertě, velmi pravděpodobně mezi desátým a šestnáctým rokem věku. Příchod menstruace signalizuje, že váš ovulační cyklus funguje a vy jste schopná otěhotnět. Nebo jinak řečeno; pokud nemáte menstruaci, neovulujete. To se však netýká menstruačního krvácení při užívání antikoncepce. Antikoncepce totiž umělým dodáváním hormonů ovulační cyklus potlačuje; proto také u některých žen trvá po vysazení antikoncepce může trvat několik měsíců, než se ovulace znovu obnoví.
První dva nebo tři roky po objevení menstruace je normální, když je cyklus nepravidelný. Na druhou stranu vynechání cyklu v jakémkoli věku může být známkou těhotenství. Existuje však celá řada dalších důvodů, proč se může menstruace zpozdit, jako jsou infekce pohlavního ústrojí, psychické trauma, mentální anorexie a podobně.
Menstruační krvácení je tvořeno buňkami endometria (děložní sliznice) a krví. Nejde pouze o čisto krev. Intenzita krvácení se liší ženu od ženy a může se různit i v různých měsících.
Nepříjemné efekty
První den menstruace se zároveň označuje i jako první den menstruačního cyklu. Každá žena je jiná; normální délka cyklu se pohybuje mezi šestadvaceti a čtyřiatřiceti dny. Jen třetina žen má cyklus dlouhý čítankových osmadvacet dní.
Ať už je délka vašeho cyklu jakákoli, menstruace přichází čtrnáct dní po ovulaci. Liší se však délka období před ovulací. Samotná menstruace trvá od dvou do sedmi dní. V průběhu každého cyklu vaječníky produkují hormony a uvolňují vajíčka, která cestují do dělohy. Pokud nedojde k oplození, produkce hormonů se snižuje a odlupuje se vrchní vrstva děložní sliznice.
Podrážděnost, bolesti hlavy, nevolnost, otoky. To všechno jsou příznaky, které mohou menstruaci nebo PMS (premenstruační syndrom) doprovázet a celá řada žen s nimi má zkušenost. Tyto nepříjemné symptomy se obvykle objeví dva až deset dní před začátkem samotné menstruace. Obvykle mizí s menstruací, nicméně není to pravidlem. Při jejich objevení si neberte aspirin, mnohem lepší jsou léky proti bolesti na bázi paracetamolu.
Mýty
Slyšela jste o tom, že ženy při menstruaci nejsou schopné uvařit jídlo, protože mají otupělé chuťové buňky? Kolem menstruace panuje spousta mýtů a menstruující ženy jsou v řadě kultur považovány za nečisté.
Tady je přehled nejčastějších pověr a jejich vysvětlení:
- Menstruace nemá žádný vliv na chuť a jídlo připravené menstruujícími ženami je naprosto stejné jako kterékoli jiné.
- Je naprosto v pořádku, pokud si v průběhu menstruace dopřejete sex. Je nutné dodržovat úzkostlivější hygienu, ale jinak vám milování při menstruaci nemůže nijak uškodit.
- Při menstruaci můžete klidně sportovat a to včetně plavání. Když používáte tampóny, nemusíte se nijak omezovat.
- Používání tampónů vás nemůže zbavit panenství. Některé panny mohou mít problémy se zaváděním tampónů, ale vagína se velikosti tampónu přizpůsobí. Nezáleží na tom, jestli máte nebo ne panenskou blánu.
Další články k tématu: Dny ženy