Menu
Úvod  › 

Mravenčení tváře a prstů na nohou i rukou ? co to může signalizovat?

Už jste patrně někdy zažili mravenčení (chcete-li brnění). Ať už v prstech na nohou, rukou či na tváři. Někdy si stačí mnout chvíli dané místo nebo namočit ruce či nohy do vody, protřepat končetiny a problém zmizí. Jindy je mravenčení nepříjemné a chvíli trvá, než přejde. Co vše může tento problém zapříčiňovat?

Tyto potíže se často vyskytují v důsledku útlaku nervů a nedostačujícím prokrvením celé končetiny. Útlak je způsoben většinou ztuhlostí nějakého svalu či svalové skupiny pro jeho opakované nebo dlouhodobé zatížení, případně kloubní blokádou. Může se jednat o přesezení, přeležení ve spánku nebo chladem. Pocitu, že vám lezou v dané oblasti mravenci (mravenčení) se odborně říká parestézie. Mimo jmenovaného chladu, přeležení či přesezení však může mravenčení signalizovat i nedostatek hořčíku nebo jinou vážnou nemoc, jako je epilepsie, cukrovka, alkoholismus a nedostatek vitamínu B, otrava chemickými látkami, infekce, snížená činnost štítné žlázy, roztroušená skleróza či nádorová onemocnění.

Zdroj:Mravenčení tváře a prstů

Kdy vyhledat lékaře?

Začíná-li brnění (mravenčení) náhle a navazuje na nějaké nedávné poranění hlavy, krku, zad. Postihuje-li mravenčení součastně ruku i nohu, případně obě strany těla a nejste-li schopní končetinou pohnout. Nedokážete ovládat pohyby nohy, ruky, paže či dokonce močení a vyprazdňování střev. Často se opakující brnění a neschopnost to jakkoliv utlumit a ovládat.

Mravenčení ve tváři

Častějším jevem je brnění v končetinách. Nicméně stává se, že někteří trpí i na mravenčení ve tváři. To může být následek kolapsu, mrtvice nebo nádoru, kdy se nedokrvují cévy, jak mají. Ovšem může jít také o nedostatečnou funkci žlučníku či ledvin. Dalším důvodem výskytu mravenčení ve tváři mohou být blokované nervy v páteři. Nejdříve je potřeba zjistit proč se tak děje a poté hledat způsob léčby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (4 hlasy)

Související články