Můžete si dovolit další dítě?
Uvažujete o dalším dítěti? Dřív, než zahodíte kondom, byste si měli spočítat, jestli to vůbec zvládnete finančně. Tady jsou faktory, které byste před dalším potomkem měli zvážit.
Může to znt cynicky, ale dítě skutečně není levná záležitost. Pro většinu rodin to znamená vyjít minimálně následující tři roky pouze s jedním platem místo dvou a samozřejmě spoustu mimořádných i pravidelných výdajů navíc. Přitom však finanční poradci upozorňují, že právě tento aspekt většina rodičů podceňuje. Počítat finanční náklady na dítě nám přijde jaksi nepatřičné a cynické. Jenže předpokládat, že se to "nějak udělá", je značně krátkozraké.
"Před časem jsme uvažovali o tom, že si pořídíme třetí dítě," říká pětatřicetiletá Jiřina Konečná z Písku. "Jenže pak jsme si spočetli, že bychom takovou finanční zátěž jednoduše neutáhli. Museli bychom pořídit nové auto, nejspíš bychom museli oželet dovolené u moře a tak dále a tak dále. Když jsem se o tom zmínila před kamarádkou, byla zděšená, jak můžeme být tak povrchní a přepočítávat děti na peníze. Jenže ona sama má dvě a žijí od výplaty k výplatě. A já chci svým dětem dopřát život, kdy se nebudu muset rozhodovat, jestli jim koupím raději zimní boty, nebo bundu."
Pokud tedy plánujete rozšíření rodiny, měli byste se nejprve zamyslet nad následujícími finančními faktory:
1. Jeden plat.
Jestliže půjde jeden z vás na rodičovskou dovolenou, budete muset vyžít z jednoho platu. Zvládnete to? A jak dlouho je to pro vás udržitelný stav? Máte nějaké finanční rezervy, které byste mohli po dobu rodičovské dovolené použít? A byli byste po tuto dobu schopni finančně zvládnout neočekávané krize, jako je například nemoc, nebo "jen" porucha několika spotřebičů najednou?
2. Jednorázové výdaje.
Vaše dítě bude potřebovat kočárek, postýlku, přebalovací pult, autosedačku, oblečení... Dokážete mu pořídit základní výbavu v takové kvalitě, jakou byste si představovali a chtěli? Možná budete mít možnost půjčit si to od známých, nebo to levně odkoupit. Jednorázové výdaje na novorozence ale představují poměrně velkou zátěž rodinného rozpočtu.
3. Pravidelné výdaje.
A pak jsou tu samozřejmě pravidelné výdaje, které nemůžete pořídit jinak, než že je skutečně zaplatíte. Pleny, mléko, výživa, ale i například léky... to všechno jsou položky, které se do vašeho rodinného rozpočtu promítnou skutečně výrazným způsobem. Myslete na to a počítejte, jestli je zvládnete každý měsíc nakoupit.
4. Vzdělávání a volný čas.
Budete dávat své dítě do soukromé školky, nebo vezmete zavděk státní (samozřejmě za předpokladu, že tam vůbec vaše dítě přijmou)? A jak to budete řešit s kroužky? Dovolíte dítěti, aby si vybralo podle vlastního uvážení, nebo se budete řídit jejich cenou? To všechno by ve vaší dlouhodobé kalkulaci mělo hrát roli a neměli byste na to zapomínat.
5. Dlouhodobé investice.
Nejspíš byste také rádi svým dětem v budoucnu dali něco do začátků. Budete jim platit nějaké spoření? A investujete do pojištění? I toto jsou výdaje, které byste měli brát v úvahu a počítat s nimi.!
V čem jsou otcové lepší než matky
Šišláním dítě mluvit nenaučíte!
8 typů novopečených otců
8 tipů na cestování s dítětem
Největších chyby, které dělají rozvedení rodiče