Menu
Úvod  › 

Můžete zešílet z počasí?

Mlha v nás probouzí deprese, horko dává průchod temperamentu, na jaře se nám zapalují lýtka. Má opravdu počasí takový vliv na naši psychiku, nebo jde jen o vžitou pověru?

"Je například prokázáno, že fény, tedy teplé suché větry vanoucí z jižního směru, způsobují u lidí podrážděnost a nervozitu," říká biometeorolog Dennis Driscoll, profesor na texaské univerzitě, které ho v této souvislosti oslovil magazín Health. "Nevíme, proč tomu tak je. Možná to má co dělat s elektrickým nábojem a vzrůstem pozitivních iontů. Ale to je pouze jedna z teorií." Jak tedy může počasí ovlivnit naši náladu?

Chladný vztek

Lawrence Palinkas, profesor na univerzitě v Jižní Karolíně, se věnuje studování vlivu extrémně chladných teplot na výzkumníky v Antarktidě. "Při dlouhodobém působení extrémního chladu jsme například zaznamenali významný nárůst vzteku a podrážděnosti," říká Palinkas a dodává, že samozřejmě značný význam má i izolace a další omezení, kterým jsou vědci v Antarktidě vystaveni. "Hormony štítné žlázy jsou na změny teplot značně citlivé. Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy přitom vykazují symptomy deprese, poruchy krátkodobé paměti a úzkosti." Někteří vědci pracující na Antarktidě proto užívají tyrosin, který může pomoci minimalizovat nepříjemné účinky stresu z chladu.

Horké hlavy

Termíny "horká hlava" či "horkokrevný člověk" nejsou vůbec náhodné, ale mají svůj reálný podklad. Vlny horkého počasí totiž skutečně mohou ovlivňovat temperament. Podle magazínu Journal of Personality and Social Psychology sledovali vědci od roku 1950 do roku 1995 statistiky násilných činů a zjistili, že v letech, kdy teploty dosahovaly nadprůměrných hodnot, docházelo k významně většímu nárůstu závažný trestných činů a násilných přepadení. Autoři této studie jsou přesvědčeni, že příliš vysoké teploty vedou ke kriminálním činům, jejich hlavním cílem je někoho zranit (počet krádeží, vloupání, či loupežných přepadení se nezvýšil).

Jarní šílenství

"Provedli jsme výzkum s přibližně šesti sty lidmi a zjistili, že jarní dny, slunce a teplé počasí dokáže nejen zlepšit náladu, ale má blahodárný vliv i na kognitivní funkce. Lidé například dostávají mnohem víc nápadů než v jiné dny," říká Matthew Keller, profesor psychologie na univerzitě v Coloradu.

Teplota pro štěstí

Jaká je tedy optimální teplota, aby se člověk cítil spokojený a šťastný? Podle vědců u univerzity v Michiganu je to dvaadvacet stupňů uvnitř v místnosti. Výrazná odchylka (ať už nahoru nebo dolů) od této teploty má za následek zhoršení nálady člověka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články