Mýtus: Sladkosti způsobují hyperaktivitu dětí
Bojíte se dát dítěti cokoli sladkého, protože děsíte, že se z něj stane neřízená střela? Jenže souvislost mezi sladkostmi a hyperaktivitou dětí je jen nesmrtelným mýtem.
Každý druhý rodič vám bude tvrdit, že když se děti nacpou čokolády, bonbonů a lízátek, jsou jako utržené z řetězu. Tvrzení, že sladkosti způsobují hyperaktivitu u dětí, patří k nejoblíbenějším rodičovským mýtům.
I když si možná spojujete cukr s hyperaktivitou svého dítěte, odborníci mluví jinak. Množství validních studií prokázalo, že neexistuje žádný rozdíl mezi dětmi, které pojídají sladkosti a těmi, které sladkosti nedostávají. Navíc se ukázalo, že rodiče ani často sami neví, zda dávají svým dětem sladkosti s obsahem cukru nebo náhradních sladidel. Vliv sladkosti s obsahem cukru neměly dokonce ani na děti, kterým byla hyperaktivita (přesněji ADHD) diagnostikována.
Zajímavá však byla skutečnost, že když rodiče věřili, že podávají dětem nápoj s obsahem cukru (i když ho ve skutečnosti neobsahoval), označovali chování svých dětí jako mnohem hyperaktivnější. Vědci se domnívají, že mýtus o spojitosti sladkostí a hyperaktivity vznikl především z nesprávně pochopeného kontextu. Děti konzumují sladkosti především na různých oslavách, při návštěvách, na prázdninách a podobně. Sladkosti jsou spojené převážně s uvolněným režimem, zábavou a svobodou. Tomu odpovídá i uvolněné a méně ukázněné chování dětí, které ovšem není následkem zkonzumovaných sladkostí, ale kontextu situace.
To však samozřejmě neznamená, že hyperaktivita u dětí by měla být zlehčována nebo ignorována. ADHD je závažnou poruchou chování a vývoje, která ovlivňuje život nejen dítěte, ale i celé rodiny. Tato porucha vždy vyžaduje spolupráci a vyšetření od adekvátního odborníka. A skutečně neplatí pravidlo, že pokud odstraníte cukr z jídelníčku vašeho dítěte, vyřešíte tím zároveň i jeho hyperaktivitu. Naopak radikální zásahy do jídelníčku dítěte bez porady s odborníkem mohou vašemu potomkovi víc uškodit než prospět. Rostoucí dítě má jiné požadavky na výživu než dospělí a vyloučení určitých potravin - bez adekvátních lékařských důvodů - může ovlivnit jejich zdraví, růst i zdravotní stav do budoucna.
Nejšpinavější místa, na která sahají vaše děti
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Děti a televize: Tipy pro rodiče
Test: Jste připraveni být otcem?