Mýty a fakta o chřipce
Po očkování proti chřipce onemocníte. Chřipka je pouze nepříjemným, ale nikoli nebezpečným onemocněním. Pokud jste nemocní, není správná doba na očkování. Představujeme vám největší chřipkové mýty.
Chřipková sezóna je v plném proudu a pravděpodobně neexistuje na světě člověk, který by se alespoň párkrát v životě nepotýkal s tímto nepříjemným onemocněním. I když je chřipka (případně nachlazení) jedním z nejčastějších onemocnění na světě, stále kolem něj koluje spousta mýtů, dohadů a polopravd. Pojďte se podívat na nejznámější z nich:
Mýtus: Chřipka je nepříjemná, ale nikoli nebezpečná.
Pravda: Chřipka v pravém slova smyslu (tedy nikoli nachlazení, či klasická viróza) je závažné a život ohrozující onemocnění, které stojí za přibližně šestatřiceti tisíci úmrtí a čtvrt milionu hospitalizací v USA za jeden rok. Taktéž není pravda, že se proti němu nelze bránit, protože riziko výskytu významně sníží očkování proti chřipku.
Mýtus: Chytit chřipku můžete při očkování.
Pravda: Očkování proti chřipce neobsahuje živé viry a tudíž je absolutně nemožné, že byste se nakazili při očkování. Po očkování proti chřipce se však mohou přidružit některé vedlejší následky, jako je například oteklý a boravý krk, zarudnutí v obličeji, otok v místě vpichu, bolest hlavy, nebo mírná teplota. Přes to všechno je očkování tím nejlepším a nejúčinnějším způsobem, jak chřipce zabránit.
Mýtus: Není potřeba nechávat se každý rok znovu očkovat, imunita vám vydrží.
Druhy chřipkových virů se rok od roku mění. Proto odborníci každý rok vyvíjejí novou vakcínu proti tomu kmenu, který je právě tu chřipkovou sezónu aktivní. Navíc získaná imunita proti chřipkovým kmenům vydrží přibližně rok, tutíž je nutné každý rok podstoupit přeočkování.
Mýtus: Pokud jste nemocní, neměli byste se nechat očkovat.
Pravda: Při mírném onemocnění, které probíhá bez komplikací a zvýšené teploty, není důvod, proř očkvání proti chřipce odkládat. Lidé s chronickým onemocněním, jako je astma, diabetes, či kardiovaskulání onemocnění by se měli nechat očkovat důsledně, protože chřipka by byla v jejich případě spojena s velkým množstvím komplikací.
Mýtus: Chřipkovými komplikacemi jsou ohroženi pouze starší lidé.
Pravda: Chřipka postihuje lidi všech věkových skupin. Nejhůře toto onemocnění snášejí staří lidé a děti mladší pěti let, nicméně zemřít na ni můžete i v produktivním věku.
Jednoduché tipy proti chřipce a nachlazení
7 příznaků, že máte zánět dutin
Jak přežít chřipkovou epidemii
Kdy je chřipka nejnakažlivější?
12 triků proti nachlazení, o kterých jste ještě neslyšeli