Mýty o zdraví, které vám mohou ublížit
Očkování způsobuje chřipku či autismus. Pokud budete užívat vitamínové doplňky, budete zdravější a v zimě je lepší nevycházet ven, protože ze špatného počasí můžete onemocnět. Seznamte se se zdravotními mýty, které vás zbytečně omezují a mohou vám i ublížit.
Očkování způsobuje chřipku (a autismus).
Je pravda, že tělo může na jakékoli očkování zareagovat mírným zvýšením teploty, nebo slabostí, ale tvrzení, že očkování vám způsobí chřipku, je pouhou fámou. Očkování proti chřipce totiž probíhá pomocí mrtvých virů, které v žádném případě chřipku vyprovokovat nemohou. Pokud tedy spadáte mezi rizikové skupiny, nebo se v rizikovém prostředí pohybujete, bez obav se můžete proti chřipce nechat naočkovat.
Mýtus, že očkování způsobuje autismus, odstartoval v roce 1998 magazín The Lance. Citoval "studii", při které odborník zpovídal rodiče osmi autistických dětí, kteří věřili, že se autismus u jejich dětí objevil poté, co je nechali naočkovat proti zarděnkám a spalničkám. I když byla tato souvislost ostatními odborníky okamžitě rozmetána a důrazně popřela, mýtus přežívá tbvrdošijně dál. V roce 2002 citoval New England Journal of Medicine výzkum, kterého se zúčastnilo víc než půl milionu dětí, a žádná souvislost mezi očkováním a autismem shledána nebyla.
Užívejte vitamíny a budete zdravější
Stále více studií potvrzuje, že vitamínové doplňky jsou v mnoha případech neúčinné a mohou být dokonce i nebezpečné. Například podle studie zveřejněné letos v magazínu Stem Cells mohou nadměrné dávky vitamínů C a E vést ke genetickým abnormalitám a zvyšovat riziko některých druhů rakovin. Podobně se magazín Cancer Research zmiňuje o možné souvislosti mezi potravinovými doplňky s obsahem rybího oleje a rakoviny u laboratorních myších. Odborníci proto důrazně varují před svévolným překračováním dávek vitamínů a tvrdí, že pestré složení jídelníčku vám vitamínové doplňky bohatě vynahradí.
Ze zimy onemocníte
I když je tento mýtus nevymýtitelný a koluje po celém světě, nezakládá se na pravdě. Četné výzkumy prokázaly, že za chřipkové symptomy, včetně horečky, jsou odpovědné viry, nikoli špatné počasí. Naopak, pokud teplota klesne pod bod mrazu, virům se venku přestává dařit a pravděpodobnost nákazy je menší. Už v roce 1968 proběhl slavný výzkum, kdy vědci vystavili osoby v podchlazeném pokoji působení virů a srovnávali je se skupinou, která byla virům vystavena při normální teplotě. Neprokázalo se, že by lidé ve studeném počasí inklinovali více k nákaze než ostatní. Pokud tedy nevycházíte celou zimu ven z obavy, abyste ze špatného počasí neonemocněli, máte zbytečné obavy.
Pokud budete číst při nedostatečném světle, zničíte si oči.
Také vám rodiče opakovali, že pokud budete číst při špatném světle, nebo se budete dívat na televizi příliš zblízka, zničíte si oči? Je pravda, že v obou situacích se oči velmi namáhají, proto vás mohou poté bolet, ale nikdy nebylo prokázáno, že by šlo o příčinu dlouhodobého poškození. Mýtus o škodlivosti sledování televize zblízka pochází už ze šedesátých let. Vědci nevylučují, že první barevné televize skutečně mohly být příčinou potenciálního poškození zraku, nicméně v současné době už nic takového rozhodně nehrozí.
Dietní mýtus: Ananas vám v hubnutí nepomůže
Největší mýty o mužské impotenci
Žvýkačka zůstane v žaludku sedm let, aneb největší mýty o zdraví
7 signálů, že se člověk chystá spáchat sebevraždu
Pravda a mýty o depresi a sebevraždách
Mýtus: Prořezávání zubů způsobuje horečku