Menu
Úvod  › 

Jak nenaletět při nákupech přes internet?

Počet lidí využívajících internet také k nákupu roste. S rozmachem nakupování prostřednictvím internetu rostou však bohužel i způsoby, kterými se hackeři či podvodníci snaží dostat vaše peníze. Je tedy logické, že má člověk oprávněnou obavu, aby se nestal obětí podvodu.

Při nákupu přes internet se vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla a držet se doporučení. Rozhodnete-li se tedy takový nákup uskutečnit, pak byste se měli seznámit s určitými specifiky. Rozhodně se jedná o zcela jiné nákupy a pravidla oproti kamenným obchodům.

Vybírejte prověřené a certifikované e-shopy

Obchod vhodný k uskutečnění nákupu poznáte nejen podle množství udělených recenzí, ale dále i podle toho, že má: uvedený kontakt, srozumitelné obchodní podmínky a samozřejmě značku - certifikovaný obchod. To je zárukou dodržování serióznosti, pravidel a bezpečného nákupu. Sledujte rovněž to, zda daný e-shop používá systém ochrany 3D-secure. Ten vás totiž při platbě přesměruje na stránky banky, která jako jediná má přístup k vašim citlivým údajům. Mimo to obdržíte zároveň potvrzovací email, díky němuž můžete prokázat v případě nutností provedenou platbu.

Dostupnost veškerých informací

Dnes může na internetu prodávat téměř každý. Otázkou je, zda vám zakoupené zboží opravdu přijde, případně bude-li to přesně to zboží, které jste si dle obrázku vybrali. U seriózního internetového obchodu byste měli najít přesné identifikační údaje dodavatele včetně názvu a hlavní charakteristiky zboží či služby: cena s dalšími údaji, jako jsou případné poplatky, doba dodání, možnosti platby.

Možnost vrácení zboží - podmínky reklamace

Podle občanského zákoníku má nakupující přes internet právo odstoupit od kupní smlouvy do dvou týdnů ode dne převzetí zboží, dokonce i bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce. Jestliže vás o této skutečnosti prodejce neinformuje a nenajdete to v obchodních pravidlech ani nikde jinde na jejich stránkách, pak se doba prodlužuje na jeden rok a čtrnáct dnů od převzetí zboží. Samozřejmě se tato povinnost nevztahuje na všechny výrobky. Jako jsou například časopisy, noviny, zboží podléhající rychlé zkáze, nahrávky vyjmuté z obalu apod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články