Co ne/dělat, když vás napadl pes
Je úplně jedno, jestli psy milujete nebo nenávidíte, jejich útoku můžete být vystaveni prakticky kdekoli a kdykoli. Osvojte si základní pravidla, která vám v případě nebezpečí mohou zachránit zdraví i život.
Základním a nejdůležitějším pravidlem, na které odkazují všichni odborníci, je zachování klidu. V první řadě musíte porozumět tomu, proč na vás pes útočí. V úvahu připadají prakticky jen tři důvody: buď se pes cítí ohrožený a brání se, nebo je k útočení vycvičený, případně je nemocný.
Pokud se jedná o první případ a pes se cítí být ohrožený, může to znamenat, že jste vstoupili do jeho teritoria, vaše chování k němu bylo výhružné (nebo naopak příliš přátelské a snažili jste se k němu přiblížit na příliš blízkou vzdálenost), anebo má špatnou zkušenost s jistou skupinou lidí, kteří jej například týrali.
Jestliže jde o nemocného psa, jeho agresivita pramení nejspíš ze strachu a útok je v tomto případě vlastně jakousi formou obrany.
Jak se vyhnout útoku
V naprosté většině případů se jeho útok omezí na štěkání a rozeběhnutí se proti vám, čímž vás chce zastrašit. Pokud není pes přímo vycvičen k útoku, většinou se také "spokojí" s rychlým, relativně neškodným a povrchním kousnutím do nohou či rukou. V případě, že je však pes vycvičený k útoku, bude napadení mnohem vážnější a soustředí se především na kousání. Navíc vás v takovém případě může pes napadnout bez zjevné příčiny.
K psovi se vždy přibližujte bez toho, abyste dali najevo strach. Pes to interpretuje jako pobídku k akci a tomu byste se měli za každou cenu vyhnout. Pokud se chcete přiblížit k psovi, nejlepší způsob je nechat přiblížit jeho k vám a očichat vás, aniž byste dali najevo zvědavost, zájem, neklid nebo jiné emoce. Pokud k němu natáhnete ruku, mějte ji vždy rozevřenou dlaní nahoru, nikdy k němu nepřibližujte pěst nebo ruku dlaní dolů. Neschovávejte ruce za zády a snažte se vyhnout nečekaným a prudkým pohybům. Uvědomte si, že jste mnohem větší než pes a může z vás mít strach už jen kvůli vaší velikosti. Pokud k tomu ještě přidáte chování, kterého se bojí, může se cítit ohrožený.
Hra je něco, čemu rozumí každé zvíře, a současně to může být nejbezpečnější způsob, jak se k psovi přiblížit a dotknout se ho.
Kopance jsou k ničemu
Pokud jste napadeni, v žádném případě se neobraťte k psovi zády a nepokoušejte se utéct. Ustupujte rychle dozadu, ale stále čelem k psovi. Nepokoušejte se ho nakopnout nebo uhodit, pes je vždy rychlejší než vy (reakční doba psa je v průměru desetkrát rychlejší než u člověka) a kousne vás. Raději se pokuste vzbudit zdání, že jste větší (například roztáhněte kabát nebo alespoň ruce a zakřičte co nejvíc nahlas: "stůj!"). Pokud máte v dosahu vodu, zkuste s ní psa postříkat; voda ho obvykle dokáže zastavit. Jestliže pes stále útočí, pokuste se najít uzavřené vyvýšené místo, kde byste se mohli skrýt, dokud pes neztratí zájem.
Pokud se pes chystá zaútočit, máte čas se na útok připravit. Pokud máte cokoli po ruce, použijte to jako štít před svým tělem. I zdánlivě neúčinné věci, jako bunda, taška, kufřík, nebo kabelka vám mohou pomoci odrazit první útok a získat několik cenných sekund navíc. Držte onen předmět před sebou a nastrčte jej psovi, aby se nejdřív zakousl do něj a teprve potom do vás.
Je samozřejmě výhoda, když máte s sebou pepřový sprej a můžete ho zkusit proti psovi použít. Nicméně byste měli mít na paměti, že zatímco některé psy může zastavit, na jiné nemusí vůbec působit. Rozhodně nepředstavuje při útoku psa stoprocentní ochranu.
Když máte při ruce nějaký těžký předmět, můžete jím uhodit psa po hlavě. Jestliže však máte k dispozici pouze lehkou věc, která psovi příliš neublíží, zapomeňte na to, protože psa jen vydráždíte k ještě zuřivějšímu útoku.
Pozor na hlavu a krk
Na rozdíl od "klasických" psů, pokud je pes vycvičený k útoku, nepřibližuje se k vám stylem, kdy kousek popoběhne a pak se zastaví, ale běží přímo na vás a okamžitě útočí, aby vás znehybnil. Podle toho, jak je trénovaný, útočí pes buď na vaše nohy, ruce, nebo hrdlo. Strhněte si kabát nebo jiné oblečení, rychle jej omotejte kolem paže a nechte psa, aby se zakousl tam, kde vás nemůže vážně zranit. Pokud si věříte, můžete také zkusit kabát nebo bundu hodit na psa.
Jestliže dojde ke skutečnému boji a musíte se psovi postavit přímo, kopance a údery vám nebudou nic platné a před kousnutím vám neposkytnout žádnou ochranu. Nemáte-li jinou možnost, chytněte hlavu psa oběma rukama a pokoušejte se mu tlačit na čelisti, což je přesně ta část, kterou musíte znehybnit.
Ještě jistějším způsobem je chytit psa "pod krkem" a omezit mu přísun kyslíku. Je sice velmi pravděpodobné, že vás pes kousne do ruky, ale odborníci varují, že trénovaní psi útočí rovnou na hrdlo oběti a pokousání na rukou je méně nebezpečné. Tyto taktiky však použijte pouze v případě, že už vám nezbývá nic jiného, než se psu postavit. Navíc je velmi pravděpodobné, že žádný z těchto manévrů psa od útoku neodradí, ale vy jimi můžete získat čas a přivolat pomoc.
Pokud se psovi nedokážete ubránit, je nutné se co nejrychleji schoulit do klubíčka a chránit si hlavu a krk rukama. Když se nebudete bránit a křičet, pes nejspíš přestane útočit ještě dřív, než budete mrtví. Stejně tak naučte své děti, že si mají v případě útoku psa chránit především obličej a krk.
Další články k tématu: Zachraň si život
- Jak předcházet znásilnění?
- Jak se chovat při znásilnění?
- Co ne/dělat, když vás napadl pes
- Jak přežít nehodu letadla?