Menu
Úvod  › 

Naučte se mluvit před publikem

Čeká vás veřejné vystoupení, nebo prezentace? Klid. S tipy od odborníků zvládnete proslov před publikem naprosto s přehledem.

Prezentace projektu před kolegy, přednes příspěvku na konferenci, svatební proslov, nebo vedení diskuse. Jakákoli situace, kdy musíte něco prezentovat publiku a je nutné upoutat jeho pozornost, probouzí ve většině lidí celkem oprávněně paniku. Veřejný proslov je totiž vynikající příležitostí, jak se výjimečným způsobem ztrapnit a přivodit se doživotní noční můry. Nenechte se položit na lopatky a udělejte z veřejného vystoupení svůj triumf. Tady je devět tipů, které vám v tom pomohou:

Před vystoupením

1. Napište si to!

Jen skuteční mistři rétoriky, ze kterých talent a sebevědomí odkapávají, zvládnou projev bez přípravy a mohou se spolehnout na svou fenomenální improvizaci. Pokud se k nim nepočítáte, zapomeňte na to, že budete přednášet spatra. Jediné, čeho dosáhnete, bude ohromné okno způsobené stresem a psychickým tlakem. Osvědčeným trikem jsou očíslované kartičky, na které si napíšete hlavní body svého projevu. Ke každému bodu si připište několik stěžejních hesel, kterých se můžete přidržet, ale zlaté pravidlo říká, že ke každému bodu patří maximálně tři další hesla. Čím víc se rozepíšete, tím víc zvyšujete své šance na dezorientaci.

2. Nacvičujte!

Využijte své partnerky, nebo přátel jako posluchačů a předříkejte si před nimi svůj projev. Odhalíte tak nedostatky, o kterých zatím ani netušíte (například, že mluvíte příliš rychle, není vám rozumět, mluvíte potichu). Pokud je s pomocí svých cvičných posluchačů identifikujete, budete si na ně moci v hodině H dát větší pozor.

Skvělou službu vám prokáže také zrcadlo. Předříkejte si svůj proslov před ním a nebudete se stačit divit, jakými gesty doprovázíte svůj projev. Zjistíte například, že vám při nervozitě tiká pravé oko, třete si špičku nosu a popotahujete ušní lalůček. S tikem asi nic neuděláte, ale alespoň své uši můžete nechat při veřejném projevu na pokoji.

Den D

3. Rozehřejte se!

Před tím, než se skutečně postavíte před publikum, se rozmluvte. Pokud nerozcvičíte své hlasivky, je velmi pravděpodobné, že z vás v kritický okamžik vyjde jen zaskřehotání. Váš hlas potřebuje rozehřát, abyste ho mohli "posadit" do příjemné polohy. I když vám to nejspíš přijde lehce zvrhlé, zkuste se rozezpívat doma ve sprše, nikdo se to nedozví a při projevu rozcvičené hlasivky patřičně oceníte.

4. Nezapomeňte dýchat!

Stres je klasicky spojený se zvýšeným srdečním tepem. Tak se vám zrychlí i dech a začnete se zadýchávat a lapat po dechu. Pár minut před tím, než se postavíte před publikum zůstaňte o samotě a několikrát se zhluboka nadechněte nosem až do žaludku. Vydechněte ústy. Tento hluboký nádech opakujte čtyřikrát.

5. Dejte pozor na postoj!

Nikdy nepřekřižujte ruce před sebou. Nejenže to působí neprofesionálně a nejistě, ztěžuje to vaše dýchání. Stůjte nebo seďte klidně s rukama na stolku před vámi. Dbejte na to, abyste měli bradu vodorovně s podlahou (ne kvůli tomu, abyste vypadali fotogenicky, ale aby se vám dobře dýchalo). Pokuste se začít projev úsměvem, ať to zní sebevíc jako klišé, vaše posluchače to naladí pozitivně a budou otevřenější vašemu sdělení. Vaše vystoupení by vždy mělo začínat něčím originálním, nebo ještě lépe vtipným. Získáte si tak pozornost posluchačů i jejich sympatie. Nezapomeňte do svého projevu začlenit přestávky v řeči, které ji pomohou lépe strukturovat. Každé tři sekundy zvedněte pohled k publiku a kontaktujte své posluchače.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce