Menu
Úvod  › 

Naučte se napsat dokonalý životopis

Hledáte novou práci, nebo jste byli požádáni, abyste poslali svému potenciálnímu zaměstnávali životopis? Víme, jak napsat dokonalý životopis. Co musí obsahovat a co v něm naopak nesmí být, pokud si nechcete navždy zavřít dveře.

Špatně napsaný životopis vás může na pracovním trhu dokonale znemožnit a naopak, pokud se naučíte napsat skvělý životopis, otevřou se vám dveře do vytouženého zaměstnání. Víte, co musí dokonalý životopis obsahovat, a čemu se vyhnout?

Uvědomte si, že životopis je tím, podle čeho si o vás váš potenciální zaměstnavatel udělá obrázek, rozhodne se, zda vás bude kontaktovat, nebo vám žádnou šanci nedá. Máte pouhé dvě stránky na to, abyste udělali dojem a představili své nejlepší vlastnosti.

Pokud jste ještě nikdy životopis nepsali, stáhněte si některý z programů, které nabízí průvodce psaní životopisem. Na internetu jsou také dostupné služby personalistů, kterým můžete svůj životopis poslat ke shlédnutí a posouzení. V první řadě je však nutné, abyste se zamysleli nad tím, co váš potenciální zaměstnavatel vlastně hledá a potřebuje - a přesně podle toho tvořte svůj životopis. Přemýšlejte nad tím, jaké schopnosti, kvalifikaci, vědomosti a zkušenosti byste měli mít, abyste byli ideálním kandidátem. Co byste požadovali po takovém kandidátovi vy, kdybyste byli na místě zaměstnavatele? (Největší chybou, které se můžete dopustit je rozesílání jednoho univerzálního životopisu na všechny strany bez ohledu na to, co to které konkrétní místo vyžaduje.) Zjistěte si o dané firmě co nejvíc informací a pokuste se vžít do role svého potenciálního zaměstnavatele.

Kromě nezbytných náležitostí, jako je dosažené vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti a iniciále, se nezapomeňte zmínit o svých osobnostních specifikách. Vaše naděje na přijetí vždy zlepší, když zmíníte, že jste dobrým týmovým hráčem a přitom jste schopni i vést. Zmiňte svou schopnost řešení problémů, komunikační schopnosti, orientace na zákazníka, či entusiasmus. Vyberte si pět svých schopností, o nichž se domníváte, že jsou na pracovním trhu nejvíc ceněné a zmiňte je ve svém životopise. Zároveň je podepřete dvěmi či třemi příklady konkrétních pracovních zkušeností či příkladů, které je ilustrují. Zdůrazněte pracovní projekty, na které jste hrdí, a o kterých se domníváte, že by mohly zajímat i vašeho potenciálního zaměstnavatele. Právě tyto vaše specifické schopnosti, charakteristiky a zkušenosti jsou tím, co vás odlišuje od řady dalších průměrných uchazečů.

Nechte si udělat profesionální portrétní fotografii a přiložte ji k životopisu. Většina zaměstnavatelů v současné době fotografii u životopisu očekává a očekávají ji i personalisté. Součástí životopisu už naopak dávno nemusí být přesný datum narození, rodinný stav, nebo dokonce počet dětí. To jsou charakteristiky, které kvalitního zaměstnavatele nezajímají. Dbejte na adekvátní formát životopisu, tedy i správné řádkování, zarovnání, odstavce a podobně. Grafická úprava je pro první dojem mnohem důležitější, než si vůbec myslíte. Ať vás ani nenapadne poslat životopis dřív, než projde kontrolou pravopisu. Není nic horšího než uchazeč, který odevzdá životopis s pravopisnými chybami. Nikdy nepoužívejte ke zvýraznění barevného fontu, působí to neprofesionálně a poněkud dětinsky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články