Naučte se odmítat: 6 způsobů, jak říct ne
Už se vám to stalo zase. Chtěla jste odmítnout udělat úkol za kolegyni, ale místo toho jste se zase nechala přemluvit. Naučte se jednou provždy odmítat věci, o které nestojíte.
Zdá se, že vaše okolí stále nemůže pochopit, že vaše ano znamená skutečně ano a ne je ne. Možná také radši souhlasíte, než abyste odmítala, protože s odmítnutím je spojená spousta stresu a nepříjemností. Osvojte si základní pravidla, která vám vyřčení: "ne" usnadní.
Odmítejte neosobně
Hlavním problémem těch, kteří nedokáží odmítnout žádosti a prosby druhých, je strach, že svým "ne" ostatní urazí nebo jim ublíží. Vaše kamarádka vás požádá, jestli byste jí o víkendu nepohlídala rozmazlené dítě, vám se to sice vůbec nehodí a nemáte chuť kazit si zasloužené volno dětským řevem, ale stejně jí nedokážete odmítnout. Máte totiž pocit, že kdybyste jí řekla jasné "ne", mohla by si to vykládat jako osobní útok. Jenže vaše odmítnutí nevypovídá nic o citech či vztahu, které chováte k druhému, a zralý dospělý člověk to pochopí. Oprostěte se od osobní roviny a odmítnutí berte zkrátka jen jako vyjádření svého názoru nebo přání, na které máte nepochybně právo.
Buďte upřímná a zdvořilá
Upřímné, zdvořilé, ale pevné odmítnutí bude snáze akceptovatelné pro vás i pro vaše okolí. Pokud budete hledat krkolomné výmluvy a kličkovat, místo abyste řekli jasné "ne" (které mimochodem nejste povinni vysvětlovat), budete působit nedůvěryhodně a druhá strana získá dojem, že s ní nehrajete na rovinu. Stejně tak se vyhněte podrážděnému tónu a nezdvořilostem. Nemáte je zapotřebí.
Jak to říct:
Strohé "Ne"
Pokud vás požádá kamarádka, abyste si vyšla s příšerným kamarádem jejího přítele, řekněte jednouše "ne, děkuji." Neomlouvejte se, nevysvětlujte. Buďte přímá a pevná.
Chápající "ne"
Při něm můžete dát najevo, že žadateli rozumíte, sympatizujete s ním a chápete jeho důvody, nicméně přesto neuděláte to, o co vás žádá. Žádá vás šéf už od desátý noční přesčas v tomto měsíci a vy byste ráda měla alespoň nějaký osobní život? Zkuste chápavé odmítnutí ve stylu: "Já vím, že ten projekt hoří a chápu, že máte strach z odloženého termínu, ale já tady dnes bohužel do noci zůstat nemohu."
Zdůvodněné "ne"
Poskytněte druhé straně důvod svého odmítnutí. Nicméně bez toho, abyste otevírali prostor pro další vyjednávání: "Nezlob se, ale na tu večeři s tebou nepůjdu, protože mám ještě práci, kterou musím nutně dodělat."
Alternativní "ne"
Použijte jej tehdy, pokud chcete sice v daný okamžik odmítnout, ale nejde o odmítnutí definitivní. Tímto odmítnutím si necháte prostor pro další vyjednávání a nejde jen o strohé "ne." Navrhujete totiž žadateli jinou možnost: "Dneska ti psa vyvenčit nemohu, ale pokud chceš, mohla bych ho vzít ven o víkendu."
Analyzující "ne"
Způsob, jak spojit odmítnutí a získáním informací, které potřebujete. Nerozpakujte se požádat o vysvětlení, odmítnutí vám k informacím rozhodně nezavírá cestu: "Bohužel na oběd s tebou nepůjdu, ale ráda si poslechnu, o čem jsi se mnou chtěl mluvit. Co jsi mi tedy chtěl říct?"
Metoda přeskakující desky
Jde o známou metodu z výcviků asertivity, která je určená pro zvláště neodbytné žadatele, kteří nedokáží pochopit a akceptovat jasné ne. Jednoduše neustále opakujte své stanovisko, nepřidávejte k němu žádné další vysvětlení, trvejte na něm jednoduchou a jasnou větou. Rozhovor se může odehrát v podobném duchu: "Nemohu s tebou na ten oběd jít" "Ale vždyť je to jen chvilka." "Nezlob se, ale nemohu s tebou na ten oběd jít." "Ale prosím tě, přece mi nedáš košem." "Nezlob se, ale skutečně na ten oběd nepůjdu." "Já to zaplatím a zvu tě." "Jak jsem řekla, na ten oběd opravdu nepůjdu."
Další články k tématu: Starosti s prací
- Jak zvládnout otravného šéfa?
- Jak utajit poměr na pracovišti?
- Románek s kolegou: Stojí za to riziko?
- Proč hezcí lidé vydělávají více peněz?
- Jak mohou drby v práci pomoci v kariéře?
- Jak poznat, že jste workaholik?
- Proč by ženy neměly být šéfové
- Pravidla přežití na firemní party
- Naučte se odmítat: 6 způsobů, jak říct ne
- Drby v práci: Pravidla sebeobrany
- Jak zvládnout nesnesitelného kolegu
- Může fungovat láska na pracovišti?
- Jak překonat šikanu v práci