Menu
Úvod  ›   › 

Nebezpečné horko: Co všechno vám hrozí

Česko nyní čelí vlně tropických veder. Kromě pocitu nepohodlí, které s sebou extrémně vysoké teploty nesou, se může horko podepsat i na vašem zdraví. Víte, co všechno vám hrozí?

Největší riziko představují tropické teploty pro vaše srdce, přičemž nejčastějšími oběťmi jsou lidé, kteří byli extrémním teplotám vystaveni neúměrně dlouhou dobu, nebo spadají do rizikové skupiny z hlediska věku či tělesné kondice. Mezi nejohroženější patří tedy velmi malé děti, senioři, nebo lidé chronicky nemocní. Nicméně obětí se mohou stát i mladí, zdraví lidé, kteří mají pocit, že se jim nemůže nic stát. Lékaři upozorňují, že k přehřátí s fatálními důsledky u nich dochází zejména v situacích, kdy navzdory vysokým teplotám sportují venku atd.

Riziko se také zvyšuje, pokud žijete ve městě. Jde o důsledek většího znečištění vzduchu, ale také skutečnosti, že ve městech jsou teploty vyšší, protože budovy teplo absorbují, dokáží si ho dlouhou dobu udržet a poté ho uvolňují do okolí.

Na extrémní horko reaguje tělo dehydratací. Pokud je náš organismus vystaven přímému slunečnímu slunci a teplotám vyšším než 90 Fagrendehita, tělo ztrácí více než půl galonu vody každých deset minut. Dehydratace "rozhodí" vnitřní termostat organismu, což vede například k úžehu, úpalu, křečím, či dokonce srdečnímu selhání. Následující zdravotní problémy spojené s extrémně horkým počasím patří mezi nejčastější:

Spálení sluncem

Sluncem spálená kůže se projevuje začervenáním a bolestí. Přítomny mohou být i otoky, puchýře, horečka a bolesti hlavy. Navíc spálená kůže ztrácí svou schopnost odvádět tělesné teplo, tudíž se organismus stává mnohem zranitelnějším. Při spálení sluncem byste nejprve ze všeho měli omýt pokožku vlažnou vodou s mýdlem, abyste odstranili jakékoli mastné látky z povrchu kůže, které blokují póry, a ochladili tak organimsus. Pokud jsou na kůži přítomny puchýře, rozhodně je nepropichujte, ani nestrhávejte, ale přiložte na něj čistou gázu.

Křeče z horka

V naprosté většině případů se projevují jako bolestivé svalové záškuby, povětšinou lokalizované v nohou, nebo podbřišku. Jsou způsobené vystavením extrémně vysokým teplotám, které spouští silné pocení. Pokud se u vás křeče z horka objeví, je nutné okamžitě vyhledat chladnější místo a lehce promasírovat postižené svaly, abyste uvolnili jejich stažení. Mimo to podávejte postiženému půl sklenice studené vody každých patnáct minut a vyvarujete se pití alkoholických a kofeinových nápojů.

Vyčerpání z horka

Vyčerpání z horka je mírnou formou šoku, která se projevuje silným pocením, slabostí, zimnicí, slabým pulsem, či zvracením. Obvykle se objevuje u lidí, žeří těžce pracují, či sportují v teplém, vlhkém prostředí. Krev proudí k povrchu pokožky ve snaze ochladit tělo, čímž však klesá krevní zásobení životně důležitých orgánů. Postiženého je nutné přemístit na chladnější místo, svléknout mu šaty a aplikovat chladivé obklady.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Můžete zešílet z počasí?
Jak přežít s dětmi horké počasí
Pocení: Triky, které vám v létě pomohou
5 tipů, jak přežít horké počasí bez klimatizace