Menu
Úvod  › 

Nebezpečné kontaktní čočky: Co vám může hrozit

Kontaktní čočky vůbec nemusí být neškodnou a nezávadnou náhradou za brýle, ale mohou vám pořádně zkomplikovat život. Víte, jaká jsou rizika jejich nošení a jak jim můžete předejít?

Přibližně sto pětatřicet milionů lidí na světě nosí místo brýlí kontaktní čočky. Výhodou těchto drobných plastických terčíků je jejich neviditelnost a komfort při nošení. S kontaktními čočkami nikdy nemusíte řešit zamlžené brýle, ani tvar jejich obrouček. Jenže kontaktní čočky ani zdaleka nejsou tak neškodné a nerizikové, jak se vám často snaží jejich výrobci namluvit. Všechny kontaktní čočky bez výjimky omezují přísun kyslíku k rohovce, čímž zvyšují riziko oční infekce. Nošení kontaktních čoček vás vždy vystavuje zvýšenému riziko rozvoje vředů rohovky. Jde o nemoc, která se rozvíjí velmi rychle a může být velmi vážná, protože v některých případech může způsobit i oslepnutí.

Mezi další časté komplikace uživatelů kontaktních čoček patří pocit suchých očí, či jejich otékání. Problémy s rohovkou se často projevují zamlženým viděním, jejím poškrábáním či změnami v tvaru. Objevit se mohou i alergické reakce. Nečistoty a usazeniny na kontaktních čočkách snižují pocit pohodlí při jejich používání a zvyšují riziko infekce. Hrozí infekce očí i očních víček.

Snižte riziko

Způsob, jakým se o své kontaktní čočky staráte, hraje hlavní roli v míře rizika infekce a další problémů. V první řadě byste si měli vždy umýt a osušit ruce, než začnete se svými kontaktními čočkami disponovat. Buďte opatrní a rozmyslete si dvakrát, než si koupíte univerzální čistící roztoky, jaké občas nabízejí supermarkety. Mohou vám způsobit oční infekci. Pokud se vám roztok jeví jako zbarvený, rozhodně jej nepoužívejte.

Nesnažte se ušetřit a měňte kontaktní čočky tak často, jak doporučuje jejich výrobce. Pokud je to možné, volte raději jednodenní kontaktní čočky, jejichž nošení je spojeno s mnohem menším množstvím infekcí a komplikací. V každém případě si čočky na noc vyndavejte, jejich nošení v noci zvyšuje významným způsobem riziko infekce.

V žádném případě neumývejte kontaktní čočky obyčejnou vodou, slinami, nebo roztoky domácí výroby. Nic z toho je nemůže vydezinfikovat. Riziko komplikací zvyšuje i používání roztoku s prošlou záruční dobou či míchání různých roztoků. Dobrým nápadem není ani půjčování si čoček s kamarádem a jejich vyndavání a nasazování v průběhu dne.

Varovné signály

Mějte na paměti, že rozvoj oční infekce probíhá vždy velmi rychle a může jít o velmi závažnou záležitost. Pozornost byste proto měli věnovat varovným signálům, které vás upozorňují na to, že s vašima očima není všechno v pořádku a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Není normální, pokud trpíte rozmazaným viděním, máte pocit škrábání a pálení v očích. Jakákoli bolest v očích v souvislosti s kontaktními čočkami nevěstí také nic dobrého. Zarudnutí očí, které trvá déle než dva dny, by měl rozhodně vidět lékař. To samé platí i o otoku očí, nadměrném slzení, nebo výtoku z očí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cviky, které vám zlepší zrak
První pomoc pro unavené oči
5 věcí, které můžete teď udělat pro své zdraví