Nebezpečné těhotenské komplikace: Na co si dát pozor
Špinění, krvácení, křeče v podbřišku, nebo náhlá slabost. Jaké varovné příznaky byste v těhotenství nikdy neměla ignorovat?
I když většina těhotných žen se čas od času cítí skutečně pod psa a marně přemýšlí, kdo mohl vymyslet heslo, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy, v naprosté většině případů nejde o nijak nebezpečný stav. Jakmile budete v náručí držet své čerstvě narozené dítě, rázem na oteklé nohy, neustálé močení a hemoroidy zapomenete. Na druhou stranu existují symptomy, kterým byste rozhodně měla věnovat pozornost, protože vám jimi vaše tělo dává najevo, že těhotenství neprobíhá tak, jak by mělo, a vašemu miminku se pravděpodobně nedaří dobře. Na co byste si tedy měla dát v těhotenství pozor:
Tři varovné příznaky
Není nic horší než starosti, že se s vaším tělem při těhotenství děje něco podivného, co se může odrazit na zdraví vašeho nenarozeného dítěte. Následující tři symptomy by vás měly varovat v každém případě a nikdy byste je neměla přecházet bez odborného vyšetření:
Špinění nebo krvácení může být příznakem začínajícího potratu. Rozhodně je nutné, aby vás v tomto případě prohlédl lékař a počítejte s tím, že vám může být doporučen klid na lůžku. Závažnější je vždy krvácení s jasně červenou krví, v němž jsou navíc přítomny krevní sraženiny nebo kousky tkáně. Náhlé silné krvácení je potom často příznakem spontánního potratu (ten je ve většině případů způsoben deformacemi a závažnými zdravotními problémy plodu). V případě špinění či dokonce krvácení v těhotenství na nic nečekejte a vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Mírné křeče v podbřišku, i když jsou někdy spojeny se zvýšenou teplotou či přímo horečkou, nemusí nutně znamenat katastrofu, je však nutné, aby vás vyšetřil lékař. Křeče můžete cítit i jako lehký tlak v oblasti pánve. Na druhou stranu silné křeče nikdy nesmíte podceňovat. Pokud se objeví na začátku těhotenství, mohou být křeče příznakem mimoděložního těhotenství. Často jsou potom doprovázeny silnou bolestí, nevolností, zimnicí, nebo horečkou. Mimoděložní těhotenství se řeší v naprosté většině případů za pomoci laparoskopie, nicméně k operaci je potřeba přistoupit co nejdříve, protože prasklé mimoděložní těhotenství může vést k závažnému vnitřnímu krvácení, či život ohrožující otravě krve.
Náhlá slabost může být výsledkem náhlého hormonálního poklesu, který se v průběhu těhotenství někdy objevuje. Pokud pocítíte náhlou a nevysvětlitelnou slabost, která prakticky okamžitě pomine, nemusíte panikařit a stačí, pokud si na chvíli lehnete a odpočinete si. Mnohem horší je situace, kdy je slabost spojena se symptomy šoku (rychlý puls, bledá pokožka, zimnice, rozostřené vidění, či nepravidelný dech). V takovém případě je nutné, abyste co nejrychleji vyhledala lékařskou pomoc.
Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?
Chřipka v těhotenství: Co byste měla vědět
Únava v těhotenství: Jak s ní bojovat
Pálení žáhy v těhotenství: Co vám pomůže