Menu
Úvod  ›   ›   › 

Nedaří se vám otěhotnět? Může za to stres!

Pokud se stále marně snažíte otěhotnět, na vině může být nadměrné množství stresu. Úzkost a nervozita totiž ovlivňují hladinu vašich hormonů a stojí v cestě vašemu úspěšnému početí.!

Ráda byste otěhotněla, ale stále se vám nedaří počít? Možná je na vině příliš velké množství stresu a emoční vypětí. Podle nového výzkumu provedeného na Kalifornské univerzitě je to také důvod, proč je tak důležité, aby ženy, které se snaží otěhotnět (ať už přirozeně, nebo za pomoci umělého oplodnění), byly psychicky v pohodě a zbytečně se nestresovaly.

Podle provedeného výzkumu ženy, které pociťují úzkost ohledně svého zdravotního stavu, mají o dvacet procent menší naději, že se jim podaří otěhotnět. Ženy, které se bojí, že ztratí práci, mají o třicet procent menší šanci, že se jejich vajíčko podaří oplodnit. Ty ženy, které se obávají výsledků IVF (umělého oplodnění), mají jedenáctkrát menší naději, že se oplodnění podaří.

Je to tak proto, že stres může ovlivňovat funkci hypothalamu. To je část mozku, která reguluje apetit a emoce, ale také hormony zodpovídající za uvolňování vajíček u žen a produkci testosteronu u mužů. Pokud jste vy nebo váš partner ve stresu, budete mít pravděpodobně menší chuť na sex a také pravděpodobnost početí bude menší. Vzhledem k tomu, že stres může mít vážné následky na vaší hormonální hladinu, ovlivní i vaší ovulaci, která se může dostavit později, nebo k ní dokonce nemusí vůbec dojít.

Je důležité rozlišovat mezi chronickým a akutním stresem. Pokud je vaše tělo vystavené permanentnímu každodennímu stresu, budete nejspíš každý cyklus ovulovat přibližně stejně. V případě náhlého akutního stresu, jako je například úmrtí v rodině, může vaše ovulace úplně vynechat, nebo se dostavit v naprosto nečekanou dobu. To je však u každé ženy individuální. U některých žen stačí k oddálení ovulace služební cesta, zatímco u jiných nemají na cyklus vliv ani ty nejzávažnější traumatické události.

Je také velmi důležité, abyste si uvědomila, že podobný důsledkem může mít i nejen negativní, ale i pozitivní stres. Například nevěsty mají velmi často zpožděný cyklus právě v důsledku stresu, který zažívají ohledně své svatby. Ženy, které se chystají na velkou cestu, také často zažívají dočasné vynechání menstruace. Ať už je stres pozitivní nebo negativní, stále může ovlivnit ovulaci.

Pokud se pokoušíte otěhotnět a jste ve stresu, už podle svého poševního hlenu poznáte, že něco není v pořádku. Místo toho, abyste si všimla narůstajícího množství poševního hlenu spolu s tím, jak se blíží vaše ovulace, vlhké dny se střídají s těmi suchými. Je to důsledek toho, jak se vaše tělo pokouší ovulovat, ale brání mu v tom právě hladina stresových hormonů. V takovém případě byste měla investovat do ovulačních testů, které vám relativně spolehlivě ukáží, zda vůbec ovulujete.

Dobrou zprávou je, že i když stres oddálí vaší ovulaci, neznamená to, že byste nemohla vůbec otěhotnět. Pokud budete mít sex každé dva až tři dny v průběhu celého cyklu, vaše šance na otěhotnění by měly být stále slušné. V případě, že se ovulace několikrát po sobě vůbec nedostaví, měla byste navštívit svého gynekologa, který rozhodně o dalším postupu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
Kdy otěhotnět, aneb co musíte vědět o ovulaci
Nejlepší polohy pro otěhotnění
Jak chránit a podpořit plodnost
Příznaky ovulace: Kdy máte plodné dny?