Menu
Úvod  › 

Nedostatek spánku: Zoufalství novopečených rodičů

Už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy vyspali, protože vaše mimino je vzhůru celé noci? Zjišťovali jsme, jaké důsledky může mít spánkový deficit novopečených rodičů.

Znají to důvěrně všichni rodiče: Několik týdnů, ale spíš měsíců, se potýkáte s tak zoufalým nedostatkem spánku, že usínáte vestoje i při jakékoli vhodné i nevhodné příležitosti. Vaše nespavé a ponocující dítě vám dokáše úplně rozložit denní rytmus, takže jste neustále unavení a přežíváte v podstatě jen na kávě a čokoládě. Marně přemýšlíte, jak někdo může o rodičovství mluvit jako o nejkrásnějším období.

Navíc se samozřejmě u vás střídá jedna návštěva za druhou a všechni chodí obdivovat novopečené miminko a očekává se od vás, že je budete vítat s úsměvem na tváři v přiměřeně uklizeném bytě a nebudete u toho vypadat jako zombie. Jen málokdo si přitm uvědomuje, že chronická spánková deprivace může ovlivnit vaše zdraví, náladu, ale například i partnerský vztah.

Vědci totiž prokázali, že nedostatek spánku z nás dělá mnohem sobečtější tvory, kteří upřednostňují své vlastní zájmy před potřebami ostatních lidí, tedy i svého partnera. O tom, jak je spánková deprivace čerstvých rodičů podceňovaným tématem, svědčí i skutečnost, že zatímco heslo "děstký spánek" je na googlu za měsíc vyhledáváno téměř půlmilionkrát, heslo "spánek rodičů" jen dvěstěkrát.

Zajímavý pohled na spánek nabízí historik Roger Ekirch, který tvrdí, že osmihodinový nepřetržitý spánek je relativně novým fenoménem. Většina přírodních národů spí v několika drobnějších úsecích a v průběhu dne si několikrát zdřímnou. Vychází to z potřeby chránit svůj kmen, vesnici, či rodinu před nepřáteli, držení hlídek a podobně.

Nicméně, ať už si dopřejete nepřetržitý, nebo přerušovaný spánek, stále naše tělo potřebuje osm hodin hodin denně, aby mohlo fungovat. Nedostatkem spánku vytváříme vůči našemu tělu jakýsi dluh, který se musí zákonitě někde projevit. Pokud budete tyto základní potřeby vašeho těla ingorovat, projeví se to jako nerovnováha, která vede k řadě dalších problémů.

Jeden z výzkumů provedených v poslední době na toto téma prokázal, že spánková deprivace postihuje kolem sedmi set genů, negativně ovlivňuje zdravotní stav a způsobuje, že je člověk například mnohem náchylnější ke kardiovaskulárním onemocněním, obezitě a cukrovce. Navíc se výrazně zhoršují funkce mozku.

U novopečených matek pomáhá tento spánkový deficit překonat hormon oxytocin, který se ve zvýšené míře vylučuje po porodu a při kojení. Tento hormon lásky zodpovídá mimo jiné za vytváření vazeb mezi matkou a dítětem a kromě toho mírní i dopad spánkové deprivace.

Potýkáte-li se s chronickým nedostatkem spánku, zkuste si najít čas na zdřímnutí si během dne. Sice velmi pravděpodobně téměř okamžitě po porodu zjistíte, že heslo "spěte, když spí dítě", je v praxi prakticky neuskutečnitelné, ale pokuste si během dne zdřímnou alespoň na chvíli. Zjistíte, že i půl hodiny spánku vás dokáže zázračně osvěžit.

Spěte v místnosti, kde není televize, počítač, ale ani hory nevyžehleného prádla, nebo cokoli, co by vám připomínalo nedodělanou práci. Udělejte si v průběhu dne několik minut čas na to, abyste pozorovali svůj dech a soustředili se pouze na něj.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?
Záškuby dětí ve spánku: Máte se bát?
Čas, kdy jde dítě spát, ovlivňuje jeho chování
Tipy pro zoufalé rodiče: Jak získat víc spánku
Spánkové polohy: Jak se podepíší na vašem zdraví