Menu
Úvod  › 

Nejbizarnější funkce vašeho těla

Mravenčení, škytavka, zívání. Naše tělo má spoustu bizardních funkcí, nad kterými odborníci žasnou a které nemají žádné logické opodstatnění. Tady jsou některé s podivných tělesných procesů, které zatím unikají vysvětlení.

Záhadné mravenčení

Pocit brnění a nepříjemného mravenčení v rukou, nohou nebo jen prstech zažil někdy v životě každý člověk. Obvykle se dostavuje, pokud si danou část těla "přesedíte", tedy omezíte v ní průtok krve. Brnění a mravenčení, neboli parestesie, je v podstatě následkem tlaku na nervy, které probíhají těsně pod povrchem kůže. Nejčastěji se tento pocit dostavuje v lokti, nebo v lýtku a chodidle v důsledku stlačení nervů pod kolenem. Podobně se pocit brnění dostavuje například když se postavíte poté, co jste dlouho seděli v jedné pozici. Pocit, jako kdyby vám "usnuly" nohy, je způsoben stlačením nervu, který se vrací zpátky do svého původního tvaru.

Trhnutí těla při usínání

Už usínáte, najednou máte pocit, jako byste někam padali a celé tělo sebou trhne. Jde o mimovolný svalový záškub, ke kterému dojde zejména pokud jste vyčerpaní, nebo spíte nepohodlně. Objevuje se zejména v průběhu velmi lehkého spánku, kdy tělesná teplota poklesne, tep se zpomalí a mozek se vzdává vědomé kontroly nad svaly. Tuto svalovou relaxaci a naprosté uvolnění si mozek mylně přeloží jako pád (principielně to lze přirovnat k miniaturnímu snu) a trhnutím se pokouší získat rovnováhu.

Tiky očí

Zatímco pokud pomrkáváte na svůdnou číšnici, jedná se o vědomý akt, tiky očí jsou mimovolné. Tik je způsoben opakovanou kontrakcí a uvolněním svalu oka a ta je zase stimulována opakovaným elektrickým impulsem z nervu. Nicméně, proč se začne nerv chovat tímto podivným způsobem je zatím předmětem dohadů.

Nakažlivé zívání

Smích i zívání mají obdivuhodnou schopnost "nakazit" všechny kolem. Rozšířenou pověrou ohledně zívání je vysvětlení, že zíváním tělo dodává mozku kyslík, nicméně novější teorie přepokládají, že ho spouští změny v mozku, který se připravuje na náročnou aktivitu, jako je například zkouška.

Proč je ale zívání nakažlivé zůstává zatím předmětem dohadů. Jedním z možných vysvětlení je, že kolektivní zívání fungovalo kdysi jako varování nebo signál přípravy na kolektivní akci, například lov.

Ušní maz

Možná vás někdy napadlo, k čemu potřebujete něco tak neatraktivního jako je ušní maz. Ušní maz produkují drobné žlázky na vnější části ucha a je zcela zásadní pro zachycování částeček prachu. Navíc dokáže zbavit ucho některých bakterií. Drobné chloupky na povrchu ucha posouvají ušní maz směrem ven, takže ušní kanálek zůstává čistý a ušní bubínek je chráněný. Zbarvení ušního mazu je způsobené směsí mrtvých bakterií, kožních buněk a prachu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články