Nejčastější chyby, kterých se dopouštíte při běhání
Příliš dlouhý krok, běh do kopce, prudké odrazy a dopady, vynechávání sprintu. Pokud chcete, aby vaše běhání k něčemu bylo, zlepšovali jste se a neničili si zdraví, odstraňte ze svého tréninku školácké chyby. Tady jsou.
Když se chlap rozhodne hubnout a zlepšit si postavu, zcela jistě začne běhat. Je to časově nenáročné, nic vás to nestojí a všichni mají pocit, že na tom nic není. To je ale velký omyl. Špatnou technikou běhu si můžete zadělat na velké zdravotní problémy, proto se vám vyplatí osvojit si správnou techniku běhu co nejdříve.
Běh povzbudí vaše spalování tuku jako nic jiného na světě. Nejlepší sportovci, trenéři a sportovní lékaři se snaží stále zdokonalovat techniku běhu, aby se vaše klouby a vazy, co nejméně namáhaly, vy jste vydrželi běžet déle a spalovali jste více tuku. Možná máte zažité některé běžecké zlozvyky, nebo jste s technikou běhu zamrzli před několika roky. Zkontrolujte si, zda běháte správně:
Efektivní krok
Špičkoví běžci se pohybují efektivněji než většina z nás, k dosažení rychlosti potřebují mnohem méně energie. Pokud se naučíte používat při běhu efektivní kroky, budete se cítit mnohem pohodlněji a minimalizujete riziko zranění. Ještě před několika lety se tvrdilo, že délka kroku je individuální a jen málokdo ji dokáže změnit. Nejnovější sportovní výzkumy naopak tvrdí, že s trochou disciplíny a trpělivosti se může každý člověk naučit pohybovat se efektivněji:
1. Zkraťte krok. Podle trenérů dělá osm z deseti rekreačních běžců příliš a zbytečně dlouhé kroky. To je příčinou toho, že při běhu dupete a brzdíte. Správně byste se měli při běhu celým tělem lehce naklánět dopředu, zkrátit krok a nohy při běhu klást jen kousek před tělo.
2. Překonejte gravitaci. Zkraťte na minimum dobu, kdy se při běhu dotýkáte nohama země. Snažte se, aby se každá noha dotýkala země co nejkratší dobu.
3. Méně se odrážejte. Představte si, že máte při běhu několik centimetrů nad sebou strop, kterého se nesmíte dotknout. Pokud se budete méně odrážet, poběžíte mnohem měkčeji, efektivněji a nebudete tolik namáhat klouby.
Rychlostní trénink
Ještě před časem se tvrdilo, že trénování rychlosti při běhu je dobré jen pro sprintery a profesionální běžce. Rychlostní trénink se ale bude hodit i vám. Minimálně dvacet procent vašeho běhu by měl tvořit sprint. Při sprintu vyvíjejí vaše svaly mnohem větší práci, maximalizuje se aerobní kapacita a narůstá efektivita kroků. Spálíte také více kalorií, protože při běhu vynaložíte více energie. Sprint je navíc vynikajícím doplňkem k posilování.
Běh z kopce
Běhání z kopce je nezbytnou součástí tréninku běžců. Běhání dolů z kopce zvyšuje zátěž nohou, které jsou pak schopné lépe se vyrovnat se zátěží a dopady při "normálním" běhu. Nesmíte to však přehnat. Běh dolů z kopce vám pomůže běhat rychleji a minimálně jednou týdně byste ho do svého tréninku měli zařadit, trvat by měl minimálně dvacet sekund. Běh z kopce je z hlediska efektivity lepší než běh do kopce, který ještě donedávna trenéři doporučovali.
4 signály, že máte špatného trenéra
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
10 tipů od trenérů celebrit