Nejčastější chyby při stavbě domu
Rozhodli jste se postavit si vlastní dům? Potom si přečtěte, jakých chyb se lidé při jeho stavbě nejčastěji dopouštějí a pokuste se jich vyvarovat.
Pro většinu lidí je stavba domu spojená s hororovými historkami o úřadech, bankách, řemeslnících a dalších problémech. Přitom si však spoustu problémů můžete ušetřit, když si uděláte předem kvalitní plán a vyhnete se tak zbytečným chybám, kterých se lidé při stavbě domu většinou dopouštějí:
Nenajmete si profesionály
Jde o klasickou chybu; ve snaze ušetřit si nenajmete specializovanou firmu, ale požádáte o pomoc rodinu, známé, kamarády, nebo si najmete partu "no name" zedníků. Ve finále sice možná zaplatíte o něco menší částku, ale výsledek neodpovídá vašim představám, kvalita je pochybná a hlavně v podstatě vůbec nemáte šanci na řádnou reklamaci (protože jen málokdo si troufne žádat vzdáleného strýčka, který nahazoval za přísun piv, aby tu zeď přijel předělat). S profesionální firmou ušetříte čas, nervy a budete mít záruku, že v případě problémů můžete požadovat nápravu. Jde tedy o položku, na které se skutečně nevyplatí šetřit.
Rozhodujete se pro změny po zahájení stavby
Jakmile je projekt domu jednou hotový a schválený, jakékoli další výraznější změny náklady jen prodražují. Samozřejmě čím větší změna oproti původnímu plánu se dělá, tím dráž vás vyjde. Vyplatí se vám proto věnovat velkou péči projektu, podle kterého bude stavba postupovat, a minimalizovat potenciální změny v budoucnu.
Nemáte dost času a peněz
Pokud nejste milionáři, pro které je sto tisíc naprosto bezvýznamnou položkou, počítejte s tím, že stavba domu si vyžádá velké množství vašeho času a je nutné předpokládat, že náklady se vyšplhají výš, než je váš původní rozpočet. Jestliže nemáte k dispozici žádné finanční rezervy, můžete se v průběhu stavby dostat do velkých problémů. Stejně tak je nutné počítat s tím, že na zedníky a řemeslníky musí někdo dohlížet. Můžete si najmout dozor, nebo obstarat dohled sami; v tom případě se vám však bude hodit volná pracovní doba.
Nevyžadujete perfektní práci
Je jasné, že představy se od reality často liší a nemá cenu trvat tvrdohlavě na všech detailech, které jste si vysnili. Na druhou stranu byste rozhodně neměli být hříčkou v rukou řemeslníků. Vy jste platící zákazníci a máte právo požadovat za své peníze přiměřenou kvalitu. Pokud víte, že vás bude pohled na nakřivo nalepené dlaždičky drásat dalších deset let, trvejte na tom, aby byly opraveny okamžitě. Snažte se zůstat otevření novým podnětům a operativním řešením, které si vyžádá aktuální situace, ale stále si udržujte hranici kvality, která pro vás bude přijatelná.
Řídíte se heslem: Udělej si sám
Možná jste náruživým kutilem, který zvládne v podstatě všechny myslitelné práce na jedničku. Navíc možná máte spoustu času, baví vás to a víte, že většinu úkonů na stavbě zvládnete lépe nebo minimálně stejně dobře jako profesionálové. Jestliže však nesplňujete kteroukoli z těchto podmínek, zapomeňte na to, že si postavíte dům svépomocí. Množství peněz, které takto ušetříte, se totiž v žádném případě nemůže rovnat investovanému času, energii a výsledku. Raději tento čas a energii investujte do vydělávání peněz, za které si zaplatíte skutečnou kvalitu.
Související články
- Nejčastější chyby při stavbě domu
- Koupě domu: Otázky, které si musíte položit
- Nejčastější mýty o bacilech
- 5 nejšpinavějších věcí ve vaší domácnosti
- 6 věcí, které jsou špinavější než záchod
- Pořiďte si vysněný sprchový kout
- Jak si zpříjemnit domácí práce
- Jak na efektivní ohřev vody v domácnosti? Poradíme vám
- Vysoký výkon a přesto nízká spotřeba
- Vybíráme materiál povlečení
- Jak dokonale prostřít stůl
- Spřízněná duše jarních a letních salátů
- Zdravé spaní je nejen o postelích, ale také o matracích
- Letní jídelníček
- Jak na přípravu čaje
- Jak funguje aku vrtačka a jak vybrat tu správnou?
- 5 tipů jak ušetřit v domácnosti
- Spánková hygiena pro horké letní noci
- Vybíráme závěs a záclonu. Jak na to?
- Vyberte si obraz do svého bytu jednoduše a rychle
- Co by sis měl uvědomit, když zařizuješ pokoj?!
- 7 tipů, jak si zjednodušit předvánoční úklid
- Jak vybrat kvalitní digestoř
- Zařizujeme dětský pokojíček: Jaké nástrahy na vás čekají?
- Řežeme, stříháme, krájíme: Poznáte opravdu kvalitní čepel?
- Na co se připravit než přivedeme pejska do domácnosti
- Jak zabezpečit, aby vás během dovolené nevykradli
- Grilovací sezóna je za humny! Připravte se na ni a inspirujte se triky profesionálů!
- Pojištění domácnosti: Co všechno brát v potaz při jeho realizaci
- Slunce zdroj energie současnosti i budoucnosti
- Vypínače nejsou jenom praktickým, ale i estetickým doplňkem interiéru
- Efektivnější úklid v 6 krocích
- 4 věci, na které při stěhování nezapomínejte
- Jak na správnou jídelnu?
- Jak levně a efektivně svítit?
- Jak dostat kousek přírody do interiéru?
- Jak na praktickou kuchyni?
- Top trendy v bydlení pro rok 2018
- Kde nakoupit nábytek? Jde to i online. Proč toho využít?