Menu
Úvod  › 

Nejčastější mýty o bacilech

Nachází se v tlamě vašeho psa méně bakterií než ve vašich ústech? Jak nebezpečná jsou prkénka veřejných záchodků? Zjistěte, jak je to ve skutečnosti s některými známými mýty o bacilech.

Pokud si sednete na prkénko veřejného záchodku, můžete chytit infekci.

Mýtus: I když si sednete přímo na prkénko veřejného záchodku, případné mikroorganismy se dostanou do kontaktu s vaší pokožkou, což však není způsob, kterým se infekce přenáší, uvádí magazín ABCNews, který v této souvislosti oslovil odborníky. Mýtus se pravděpodobně vyvinul kvůli nechutnému dojmu, kterým veřejné záchodky působí. Ale ve skutečnosti se mnohem spíše nakazíte infekcí, pokud se při vykonávání potřeby "vzepřete" na rukou, dotýkáte se prkénka rukama a pak si je pořádně neumyjete.

Pokud máte zubní kartáček blíž než dva metry od toalety, čistíte si zuby záchodovou vodou.

Možná pravda: Když spláchnete toaletu, mikroskopické kapičky vody se rozstříknou všude kolem. Teoreticky se tak mohou bakterie dostat z toalety na předměty umístěné v jejím okolí, tedy i na váš zubní kartáček. Nicméně podle experimentů, které byly na toto téma vykonány, jde pouze o teoretickou možnost, protože na kartáčcích umístěných v blízkosti toalety se vyskytovalo přibližně stejné množství fekálních bakterií jako na kartáčcích umístěných kdekoli jinde.

Vzduch z sušáků rukou na veřejných záchodcích šíří bacily.

Mýtus: Podle oslovených odborníků jde o jasný mýtus, který nikdy žádná studie nedokázala. Tým vědců z univerzity v Ottawě se při zkoumání zaměřil na sušáky rukou na veřejných místech jako jsou autobusová nádraží, rušná nákupní centra či restaurace. Nicméně neprokázalo se, že by se jimi šířil prach či mikroorganismy. Naopak díky tomu, že jde o bezdotykový systém, je mnohem hygieničtější.

Houbička na nádobí je líhní bacilů.

Pravda: Houbička na nádobí je skutečně ideálním prostředím pro mikroorganismy a když jí myjete povrch kuchyňského nábytku, jen je roznášíte dál. Houbičky jsou přitom z hlediska výskytu bakterií pravděpodobně "nejvýživnějším" předmětem v domácnosti, protože obsahují přibližně deset milionů fekálních bakterií. Ve výzkumu, který provedli vloni američtí vědci, zjistili, že deset procent zkoumaných houbiček obsahovalo dokonce salmonellu.

Plastová kuchyňská prkénka jsou hygieničtější než dřevěná.

Pravda, pokud se používají správně: Kuchyňská prkénka na krájení jsou z hlediska výskytu mikroorganismů velmi problematickým předmětem. Podle výzkumů obsahují přibližně dvěstěkrát víc fekálních bakterií než záchodové prkénko. Nicméně plastové prkénko se vám podaří lépe vyčistit než dřevěné. Navíc ho můžete dát do myčky, která vysokou teplotou fekální bakterie zlikviduje.

Psí tlama je "čistější" než lidská ústa.

Mýtus: Jde o mýtus, o kterém jsou sice milovníci psů zcela přesvědčeni, ale i přesto je to mýtus a velmi se nedoporučuje líbat psy na čumák. Ačkoli je pravda, že psí tlama obsahuje méně mikrobů, které jsou pro lidi nebezpečné. I když to neznamená, že by psí tlama byla "čistější", kdybyste si měli vybrat mezi pokousáním člověkem a psem, zvolte psa.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články