Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Dokážete rozpoznat chřipku od nachlazení? Víte, jaké jsou rizikové faktory onemocnění a jak jim předcházet? Přečtěte si, jaké jsou nejrozšířenější mýty o chřipce a nachlazení a jak je to ve skutečnosti.
1. Chřipka je jen horší nachlazení.
Nachlazení a chřipka jsou způsobeny dvěma naprosto odlišnými viry. Chřipka je přitom mnohem závažnější než nachlazení. Pro některé skupiny lidí (jako například seniory, dlouhodobě nemocné, s oslabenou imunitou a podobně) může vést chřipka k velmi závažným komplikacím, které často vyžadují hospitalizaci v nemocnici, a může dokonce představovat i ohrožení života. Diagnóza chřipky však může být někdy obtížná i pro samotné lékaře uvádí magazín Health.
2. "Mám střevní chřipku."
Mnoho lidí zaměňuje střevní problémy s chřipkou. Je sice pravda, že podrážděný žaludek se k chřipce může přidružit, ale jen ve velmi ojedinělých případech se jedná o hlavní symptom. Pokud trpíte nevolností, zvracením, nebo průjmem, pravděpodobně jste se nakazili ještě jiným virem, bakterií, nebo máte otravu z jídla. Téměř určitě se nejedná o chřipku.
3. Pokud je venku zima, je pravděpodobnější, že onemocníte chřipkou nebo nachlazením.
Ano, chřipka a nachlazení jsou běžnější v zimě, protože v tomto ročním období se virus šíří nejrychleji. Chřipka nebo nachlazení ale nemají vůbec nic společného s počasím nebo teplotou. Tyto dva faktory mnohem více ovlivňují například potenciální nákazu zápalem plic.
4. Horečka se musí vyhladovět a nachlazení zajíst.
Nic horšího už pro své zdraví udělat nemůžete. Naopak při horečce je důležité dodávat tělu všechny potřebné živiny a především dostatek tekutin. Obojí potřebuje pro boj s virem a hladovkou ho jen ještě víc oslabíte. Dostatečný pitný režim navíc usnadní vaše vykašlávání a zvlhčí sliznici v krku.
5. Na chřipku je nejlepší vitamin C, bylinky, nebo antibiotika.
Lidé často předpokládají, že pokud zvýší svůj příjem vitaminu C, sníží se frekvence či závažnost nachlazení a chřipky. Dalším oblíbeným prostředkem z domácí lékárničky je echinacea a další bylinné přípravky. Bohužel u žádného z těchto prostředků nebylo nikdy dokázáno, že by měly na průběh onemocnění jakýkoli vliv. Stejně tak vám v boji proti chřipce a nachlazení nepomohou ani antibiotika. Ty jsou totiž účinné jen proti bakteriím a nikoli proti virům.
6. Nachlazení můžete jen vyležet.
I když vám zřejmě nepomohou různé domácí prostředky, lékař vám může předepsat antivirotika, která zmírní a zkrátí průběh trvání nemoci. Volně prodejné léky vám obvykle mohou pomoci ulevit od nepříjemných příznaků chřipky. Je však nutné kombinovat je s dostatkem odpočinku a zvýšeným příjmem tekutin. V průběhu léčby se také vyhýbejte konzumaci alkoholu a tabákových výrobků.
7. Po očkování proti chřipce můžete onemocnět.
To je absolutní nesmysl. Vakcína proti chřipce obsahuje neaktivní nebo dokonce mrtvý virus. Nemůžete se z ní tedy nakazit chřipkou. Mírné začervenání nebo otok v místě vpichu je naprosto normální. V nejhorším případě můžete několik dní po očkování trpět horečkou, nebo bolestí svalů. Nejedná se však o příznaky chřipky.
8. Očkování proti chřipce je stejně neúčinné.
I když neexistuje samozřejmě stoprocentní účinnost, hodně se k ní blíží. Existuje celá řada chřipkových kmenů a neexistuje vakcína, která by je pokryla všechny. Vakcíny se proto mění každý rok a zahrnují tři chřipkové kmeny, o kterých se odborníci domnívají, že budou ten který rok nejčastější. Ale i když i přes očkování onemocníte, průběh choroby bude potom mnohem mírnější.
9. "Na očkování proti chřipce jsem příliš zdravý."
Očkování proti chřipce je nejdůležitější pro děti, seniory a osoby se zdravotními problémy. Nicméně proti chřipce není imunní nikdo z nás. Naopak lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy, mají tendenci chřipku přecházet i přes jasné příznaky a šířit jí mezi ostatní. I v očkování proti chřipce však platí určitá omezení: neměly by jej podstupovat děti mladší šesti měsíců, nebo například ti, u nichž se někdy v minulosti objevila alergická reakce na vakcínu. Stejně tak je nutné počkat s očkováním, pokud máte akutně zvýšenou teplotu.
Další články k tématu: Imunita
- Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
- Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
- Povzbuďte svůj imunitní systém