Menu
Úvod  › 

Nejčastější příčiny potratu

Vytoužené těhotenství, které skončí potratem, je jedna z nejtěžších zkoušek, která vás může potkat. V naprosté většině případů navíc potrat není zaviněný matkou. Proč tedy část těhotenství nedopadne dobře?

Pocit ztráty, zoufalství, smutek, obviňování se, že neuspěla v roli matky. To jsou hlavní emoce, s nimiž se potýká žena poté, co její těhotenství skončí potratem. Je však důležité uvědomit si, že dobře nedopadne od patnácti do dvaceti procent těhotenství a v naprosté většině případů nejde o chybu matky. Tady je pět nejčastějších příčin, které mohou za potrat:

Chromozomální abnormality

O chromozomálních abnormalitách mluvíme tehdy, pokud se abnormalita vyskytuje buď u spermie nebo vajíčka. Obvykle jde o špatný počet chromozomů. Důsledkem chromozomální abnormality je také situace, kdy se začne sice vyvíjet plodový váček a placenta, ale embryo se buď vůbec nevyvine, nebo se jeho vývoj zastaví v časných stádiích.

Abnormality dělohy nebo čípku

U žen se znetvořenou dělohou, nebo s dělohou nepravidelného tvaru či velikosti, hrozí mnohem větší riziko potratu. Podobné nebezpečí hrozí i u oslabeného čípku. Nicméně existují způsoby, jak tyto abnormality léčit a předejít jim u dalších těhotenství. Obvykle se používá korektivní operace dělohy, či několik stehů na čípků, které zabrání jeho zkracování.

Infekce

Infekce je příčinou mnoha potratů. Mezi infekce, které mohou ohrozit život plodu, patří například chlamydie, zarděnky nebo herpes. Prevencí potratu v důsledku infekce je podstoupení screeningu a dalších zdravotních testů. Pokud onemocníte infekcí, důsledkem nemusí být nutně potrat, pokud se onemocnění přelíčí včas.

Zdravotní problémy matky

K potratu vedou také zdravotní problémy matky, jako jsou poruchy štítné žlázy, nebo například diabetes. Pokud se léčíte s nějakou chorobou, nebo máte podezření na onemocnění v průběhu těhotenství, je potřeba okamžitě informovat lékaře a podstoupit léčbu. Navíc tyto choroby ztěžují možnost otěhotnění, proto nutné informovat svého ošetřujícího lékaře o tom, že se snažíte počít.

Neznámá příčina

I když je to pro matku těžké respektovat, někdy se zkrátka nedá určit, proč těhotenství nedopadlo dobře a skončilo potratem. I v případě, že lékař provede testy, skutečná příčina zůstane neodhalená. Bohužel potrat z neznámých příčin obvykle vede k hlubokým pocitům viny a obavám, že průběh těhotenství je zcela mimo kontrolu.

Uvědomte si však, že prodělaný potrat rozhodně neznamená, že v budoucnu budete mít s donošením dítěte problémy. Ženy, které prodělaly potrat, mají pětadvacetiprocentní šanci, že se potrat zopakuje. To je jen o pět procent víc než dvacetiprocentní riziko potratu, které hrozí ženám, jež nikdy potrat neprodělaly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Těhotenství: potrat