Menu
Úvod  › 

Nejhorší zranění, která si můžete způsobit při sportu

Sportem k trvalé invaliditě? Čtěte, na jaká zranění byste si měli dávat při sportu skutečně pozor, protože vás mohou definitivně vyřadit ze hry.

Odřená kolena, vyvrknuté kotníky, nebo naražené lokty jsou něčím, s čím se při sportovním zápolení počítá samo sebou. Jenže sport vás může poznamenat i mnohem zásadněji a nepříjemněji. Tady jsou nejvážnější a zároveň nejčastější zranění, která si sportovci způsobují:

Běžecké koleno

Běžecké koleno, neboli odborně femoropatelární syndrom, rozhodně nemůžete přehlédnout. Jakmile se u vás totiž objeví, doprovází ho úporné bolesti přední části kolenou, které se zhoršují při zátěži (běhání, chůzi, poskocích...), a samotné sezení s ohnutými koleny se pro vás změní ve skutečné utrpení. Příčin vzniku "běžeckého kolene" může být hned několik - od genetických predispozic, přes zranění, až po opakovanou nevhodnou zátěž (například když běháte v nevhodných botách, nebo intenzitu tréninků nevhodně dávkujete). Když už vás femoropatelární syndrom postihne, prvním řešením by měla být takzvaná konzervativní léčba - tedy klid a vynechání veškeré zátěže. Pokud konzervativní léčba nepomůže, je většinou nutné přistoupit k operaci.

Poranění rotátorové manžety

Zranění, jehož název zní velmi vznešeně, vlastně zahrnuje natržení nebo přetržení jednoho nebo více vazů, které drží ramenní kloub na svém místě. Většinou k němu dochází při prudkém švihu a typická je pro něj nejen intenzivní bolest, ale také omezení hybnosti ramene, kdy zjistíte, že nemůžete vzpažit. Je samozřejmé, že toto zranění vás vyřadí z tréninku na mnoho týdnů, protože ruka se musí dát do závěsu a být v naprostém klidu. Při závažnějších poškozeních potom přichází na řadu operace.

Zranění předního zkříženého vazu

Přední zkřížený vaz je hlavním stabilizátorem kolene, takže když doje k jeho poškození hybnost kolene je samozřejmě výrazně omezená. Přitom se jedná o jedno z nejčastějších sportovních zranění, protože k němu dochází při nárazu kolene při zatížené končetině (například při hokeji, fotbalu, nebo na lyžích). Většinou je zranění předního zkříženého vazu doprovázeno výrazným lupnutím, nebo prasknutím, kdy koleno jakoby "vyskočí" a pak se zablokuje, takže zraněný člověk nemůže ani chodit. Zraněné koleno následně oteče a může se objevit i krevní výron.

Boxerská zlomenina

K tomu, abyste si způsobili boxerskou zlomeninu vůbec nemusíte vstoupit do ringu. Vlastně jde o zlomeninu záprstní kůstky, ve které dojde nejen při úderu rukou, ale i pádu na ruku. Poznáte ji podle otoku, zarudnutí, deformovaného prstu, ale hlavně intenzivní bolesti. Oteklý může být i celý hřbet ruky. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že zlomenina si žádá odbornou pomoc a naprostý klid, protože při jejím špatném srůstu může dojít k deformaci prstu a omezení jeho pohyblivosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články