Nejkontroverznější rodičovské metody
Bezplenková metoda, volná výchova, Ferberova metoda, pevné zavinování. Vítejte na přehlídce nejkontroverznějších rodičovských metod, s nimiž se můžete setkat.
Jakmile se vám narodí dítě, začnou se kolem vás množit radilové, z nichž každý má pocit, že nejlépe ví, jak dítě vychovávat, krmit, opatrovat a podobně. A stejně tak se dřív nebo později setkáte s více či méně kontroverzními rodičovskými metodami a jejich vášnivými příznivci a odpůrci. Co všechno na vás v rodičovské džungli číhá?
Zavinování
To, co se za dob našich babiček jevilo jako absolutní standard, má v jednadvacátém století spoustu příznivců i odpůrců. Řeč není o ničem jiném, než o pevném zavinutí dítěte do zavinovačky tak, že může hýbat v podstatě jen hlavou. Kritici tlučou hlavou o zeď a tvrdí, že se tak dítěti zakládá na řadu problémů, jako je například dysplazie kyčelních kloubů, přehřátí organismu a podobně. Příznivci této metody zase přísahají, že pevně zavinuté dítě lépe spí, protože ho nebudí záškuby končetin a souvislost s pevným zavinováním a kyčelní dysplazií nikdy nebyla prokázána. Tak si vyberte.
Ferberova metoda
Ferberova metoda je pravděpodobně nejznámější metodou, jak naučit dítě spát. Jejím autorem je pediatr Richard Ferber a její podstatou je postupné prodlužování intervalů mezi nočním kojením. Necháte dítě pár minut vybrečet a postupně se noční kojení a krmení zcela odstraní. Odpůrci této metody tvrdí, že je to mimořádně kruté, necitelné a pro dítě neúměrně emociálně náročné. Příznivci této metody se zase ohánějí tím, že děti se tak naučí samy usínat a i když se potom v průběhu noci vzbudi, dokáží samy usnout a nepotřebují asistenci rodičů.
Volná výchova
Když novinářka Lenore Skenazy nechala jet svého devítiletého syna samotného newyorským metrem, vysloužila si obrovskou kritiku a přezdívku "nejhorší matka na světě." Stala se propagátorkou výchovy, kdy se děti nechají, aby převzaly odpovědnost za své činy, i když si přitom "natlučou." Část rodičů s ní souhlasí a tvrdí, že se tak děti naučí samostatnosti, jiná to naprosto zavrhuje jako nezodpovědnost rodičů.
Babywise
Průkopníci této kontroverzní metody, Gary Ezzo a Rober Buckham, tvrdí, že už sedmitýdenní děti jsou schopné spát celou noc. Podle autorů je potřeba řídit se přesně detailním rozpisem, kdy máte rozvržený program celého dne. Intervaly mezi kojením se prodlužují, dítě si nesmí uspávat houpáním, ale jen položit do postýlky a nechat usnout samo. Část odborníků tvrdí, že pevný program je pro dítě mimořádně prospěšný a pomůže mu získat řád. Jejich odpůrci argumentují tím, že každé dítě je jiné, nelze všechny "nacpat" do stejných "škatulek" a dodržování pevného programu bez přihlédnutí k individualitě dítěte a matky vede k oslabení produkce mateřského mléka, nedostatečné výživě dítěte a podobně.
Společné spaní
Podle údajů AAP společné spaní dítěte s rodiči v jedné posteli zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Většina pediatrů proto s touto praktikou zásadně nesouhlasí. Část rodičů však i přesto toto riziko podstupuje a tvrdí, že jejich blízkost zmírňuje úzkost u dítěte, zlepšuje jeho spánek a snižuje stres.
Bezplenková metoda
Ekologičtí maniaci, kteří tvrdí, že přírodu zatěžují nejen jednorázové plenky, ale i praní látkových plenek v pračce, nedají dopustit na takzvanou bezplenkovou komunikační metodu. Ta spočívá v tom, že se snažíte vypozorovat, jak se chová dítě předtím, než vykoná svou potřebu. Jakmile daný okamžik nastane, vysadíte dítě nad umyvadlo, nebo na nočník. Podle příznivců tak dokáží být bez plenek už půlroční děti, odpůrci tvrdí, že jde o nesmysl a zbytečné přetěžování dítěte.
Největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat
Výchova dětí podle celebrit
5 věcí, které vám před narozením dítěte nikdo neřekne
V čem jsou otcové lepší než matky
Šišláním dítě mluvit nenaučíte!