Nejlepší den na sebevraždu? Středa!
Tvrzení, že nejdepresivnějším dnem je pondělí, už neplatí. Nový výzkum ukazuje, že lidé si na život nejčastěji sáhnou ve středu.
Nejčernějším dnem, kdy se odehraje nejvíc sebevražd, je středa. Studie publikovaná v Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology zjistila, že nejvíc lidí spáchá sebevraždu uprostřed týdne; mnohem víc než na jeho začátku nebo konci. Téměř pětadvacet procent sebevražd se odehraje ve středu, v porovnání s tím, v pondělí nebo sobotu (dny, které v počtu sebevražd obsadily druhé a třetí místo) se sebevraždí čtrnáct procent lidí, uvádí magazín msn.
Studie také zjistila, že pokus přežijete středu, klesá vaše riziko sebevraždy o víc než polovinu, protože ve čtvrtek dokoná svůj čin jen jedenáct procent sebevrahů. Vedoucí výzkumu Augustine J. Kposowa, profesor sociologie na kalifornské univerzitě, říká: "Každý mluví o pondělku jako nejdepresivnějším dnu. My jsme však zkoumali novější data a ukazuje se, že mnohem větší problém mají lidé uprostřed týdne."
Je však zapotřebí udělat víc výzkumů, aby se objasnily důvody a příčiny této skutečnosti. S příchodem emailu, textových zpráv a internetových diskusních skupin mohou lidé zůstat schovaní doma, aniž by museli udržovat jakýkoli kontakt s vnějším světem. Co se týká nejčastějšího výskytu sebevražd uprostřed týdne Kposowa je přesvědčen, že je zde souvislost s pracovním stresem. "Lidé mohou být otrávení a stresovaní pracovním náporem nejvíc právě uprostřed týdne. Právě uprostřed týdne je nejvíc práce, kolegové jsou podráždění a člověk si často nedokáže představit, jak by to mohl vydržet ještě do konce týdne."
Proč středa?
Kposowa a jeho kolegové zkoumali úmrtí občanů USA ve věku od osmnácti let výše za posledních pět let. Průměrně se v této skupině vyskytlo třicet tisíc sebevražd za rok. Vědci navíc zjistili další zajímavou změnu v sebevražedných statistikách. O něco víc se jich vyskytuje v létě (26%) než v zimě (23,8%). Už tak neplatí, že počet sebevražd vzrůstá v zimě. Odborníci to vysvětlují právě vzrůstem moderních technologií, které minimalizují dřívější izolaci, ve které se lidé v zimě ocitali.
"Nová studie je velmi provokativní," říká Alan Manevitz, newyorský psychiatr. "Jde proti všem tvrzením, která doposud platila. Doteď všichni odborníci považovali za kritickou noc z neděle na pondělí, kdy lidé přemýšlejí o problémech, které na ně čekají ve škole a v práci. Další významnou změnou je snížený výskyt v zimním období, které bylo doposud považována za rizikový faktor.
Na druhou stranu však například Alexandre Y. Dombrovski, profesor psychiatrie na univerzitě v Pittsburghu varuje před zobecňováním středy, coby nejnebezpečnějšího dne pro sebevraždu. "Než se středa označí jako nejvíc stresující den, je nutné si uvědomit, že mnoho sebevražd je předem rozmyšlených a není výsledkem událostí, které se ten který den staly."
Varovné signály sebevraždy
- Náhlé změny v osobnosti, jako je podrážděnost, úzkost, vztek, apatie, nebo smutek
- Ztráta zájmu o sex nebo setkávání s přáteli.
- Ztráta zájmu o koníčky a věci, které člověka dříve bavily.
- Změny ve spánkových a stravovacích návycích.
- Ztráta zájmu o vlastní vzhled.
- Pocity viny a hanby.
- Pocity beznaděje a bezcennosti.
- Pocity vzteku.
- Zaobírání se smrtí a umírání. Člověk mluví o tom, že by si přál zemřít.
- Rizikovým faktorem je i náhlá bezstarostnost.
- Izolace a pocit, že člověk nikam nenáleží.
Související články
- Z čeho mají ženy strach
- Nejlepší den na sebevraždu? Středa!
- Můžete zešílet z počasí?
- 5 nejdivnějších fóbií
- Jaké je vaše body image?
- Jak přežít ženu, která má své dny?
- Jak to vidí chlap ? jsou opravdu muži a ženy tak rozdílní?
- Syndrom vyhoření a 5 příznaků, podle kterých to poznáte
- Jak dosáhnout vyššího sebevědomí
- Jak se naučit mít ráda sama sebe
- Jak otcovství změní muže