Nejlepší tělocvik pro kojence: Poloha na bříšku
Málokteré miminko jí má rádo a obvykle s ní rodiče bojují. Nicméně poloha na bříšku je pro kojence mimořádně důležitá. Posilují se při ní svaly, masíruje bříško a protahuje celé tělo.
Děti staré několik dnů či týdnů ji obvykle příliš nemilují a pokud je necháte chvíli v poloze na bříšku, následuje většinou srdceryvný pláč. Na druhou stranu je však polohování na bříšku tím nejlepším tělocvikem, který můžete svého čerstvému miminku dopřát.
Ačkoli je dokázané, že spánek v poloze na bříšku u kojenců zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí, je důležité, aby děti na bříšku strávily alespoň několik minut. Předcházíte tak zploštění hlavičky, ke kterému dochází, pokud dítě leží stále ve stejné poloze na zádech, a zároveň se u něj posilují svaly a rozvíjejí schopnosti nutné pro budoucí lezení a chůzi.
Nenechte se zmást dětským pláčem, miminka jsou obvykle zmatená z toho, co se s nimi děje, když je položíte na bříško a zpočátku je pro ně značně namáhavé zapojit svaly, které v poloze na zádech nejsou aktivní. Nicméně odborníci zdůrazňují, že poloha na bříšku pro většinu dětí neznamená žádný stres a pláč obvykle po chvilce ustane.
Pokud však máte pocit, že se vaše dítě v poloze na bříšku trápí a vy nemáte srdce odložit ho na podložku, můžete si jej položit na svůj hrudník a nechat ho, aby se protáhlo přímo na vás. Kromě tělocviku mu tak umožňujete, aby cítilo váš tep, tělesné teplo a dopřáváte mu pocit bezpečí a lásky. Zvykněte si, že čas, který věnujete mazlení s dítětem, by mělo dítě převážně strávit na bříšku, klidně právě na vašem těle. Když si ho dáte na svůj hrudník tváří ke svému obličeji, bude dítě motivované, aby zvedalo hlavičku tak, aby se vám mohlo dívat do očí. Navíc ho k pohybu a aktivitě bude motivovat vaše tělesné teplo a těsný kontakt vašich těl.
Snažte se vyhledávat co nejvíc příležitostí k tomu, abyste své dítě mohli dávat na bříško. Ideální situace je například při přebalování, kdy ho na pár minut otočíte a zabavíte na chvíli hračkami. Je samozřejmé, že jej nemůžete nechat bez dozoru na vyvýšeném místě a na bříško jej můžete pokládat pouze na podlahu, na kterou předtím prostřete pokrývku. Jestliže dítě polohu na bříšku skutečně špatně zvládá, můžete mu zkusit podložit bříško a hrudník složenou přikrývku, aby tlak na břicho nebyl tak velký.
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Vše, co byste měli vědět o opruzeninách dětí
Plavání dětí: Co byste měli vědět
Chřipka u kojenců a batolat: Jak jim ulevit
10 problémů s kojením: Jak je řešit