Nejlepší věk na těhotenství - kdy mít dítě?
Co máte od svého těla čekat, když je vám dvacet, třicet, nebo čtyřicet let. Jaké výhody má těhotenství v tomto věku a jakým rizikům naopak své nenarozené dítě vystavujete? Zjišťovali jsme, kdy je nejlepší doba na to, abyste měla dítě.
VĚK: 20 až 24 let
Tělo - Právě teď prožíváte své nejplodnější roky. Váš menstruační cyklus je s největší pravděpodobností pravidelný a v naprosté většině z nich také ovulujete. Průměrná žena ve věku mezi dvaceti a čtyřiadvaceti lety má každý měsíc dvacetiprocentní šanci, že se jí při nechráněném pohlavním styku podaří otěhotnět. Jakmile otěhotníte, váš lékař vám sice nejspíš bude kontrolovat krevní tlak, ale v tomto věku je vznik hypertenze velmi nepravděpodobný. Nové výzkumy také ukázaly, že ve vašem věku je riziko těhotenské cukrovky o polovinu nižší než u čtyřicátnic. To je také důvod, proč se v některých evropských zemích uvažuje o zrušení testů na těhotenskou cukrovku u žen mladších pětadvaceti let.
Emoce - To, jak budete prožívat své těhotenství, záleží na celé řadě věcí. Některé ženy v tomto věku bez problémů odsunou kariéru na vedlejší kolej a věnují se pouze dítěti. Jiné mají v tomto věku k těhotenství ambivalentní postoj a neví, co mají čekat. Dalším problémem může být soustředění se na vzhled a postavu, které je pro mnoho žen v tomto věku typické. Právě z tohoto důvodu mohou takto mladé ženy vnímat velmi citlivě změny těla, které s sebou těhotenství nese.
Rizika pro dítě - Pravděpodobnost potratu v tomto věku je devět a půl procenta, což je nejméně za celé vaše plodné období. Protože vaše vajíčka jsou relativně mladá, je mnohem menší pravděpodobnost, že se narodí s nějaký vrozeným defektem, jako je například Downův syndrom (1:1667 u žen kolem dvaceti let) a další chromosomální abnormality.
VĚK: 25 až 29 let
Tělo - Pokud dodržujete rozumný pohybový a stravovací režim, neměla byste mít problém ani s otěhotněním, ani s po porodu s návratem ke své původní postavě. Hubnutí však budete muset podpořit dostatečným pohybem, protože metabolismus se začíná lehce zpomalovat. Z dlouhodobého hlediska vám početí v tomto věkovém období poslouží jako prevence před rakovinou prsu a vaječníků, jejichž riziko výskytu snižuje.
Emoce - V období mezi pětadvaceti a devětadvaceti lety už existuje velká pravděpodobnost, že jste zvládla zakotvit v pracovním životě a nejspíš už máte i stabilní vztah. Rodičovství si proto z tohoto pohledu užijete zřejmě lépe.
Rizika pro dítě - Riziko potratu je nyní deset procent, což je jen od půl procenta vyšší, než u žen o pět let mladších. Pravděpodobnost, že porodíte dítě s Downovým syndromem je nyní 1:1250.
VĚK: 30 až 34 let
Tělo - Po třicátém roce začíná vaše plodnost lehce klesat, ale děje se tak postupně a pozvolna. Pokud musíte podstoupit léčbu neplodnosti, vaše šance jsou nyní větší než u starších žen. U žen mladších pětatřiceti let je naděje na úspěšné umělé oplodnění 25% až 28%, zatímco u žen po čtyřicítce klesá na 6% až 8%. Podle studií je mezi ženami od třiceti do čtyřiatřiceti let dvakrát větší riziko, že budou muset podstoupit císařský řez než u jejich dvacetiletých kolegyň.
Emoce - Do třiceti jsou ženy většinou plně soustředěné na svou kariéru, zatímco nejpozději po třicítce už naprostá většina z nich začíná toužit po rodině. Navíc mají ještě energii ale i materiální zajištění, aby se na ní soustředily.
Rizika pro dítě - Pravděpodobnost potratu stoupá na téměř dvanáct procent. Pravděpodobnost, že přivedete na svět dítě s Downovým syndromem, je po třicítce 1:952.
VĚK: 35 až 39 let
Tělo - Plodnost po pětatřiceti letech stále klesá, ale po osmatřicítce už následuje pokles velmi prudkého charakteru. Drastický pokles plodnosti je způsoben faktem, že vaše vajíčka už jsou relativně stará a jejich oplodnění je poměrně obtížné. Do pětatřiceti let se ženě doporučuje, aby podstoupila umělé oplodnění až v okamžiku, kdy se snaží otěhotnět déle než rok. U žen starších pětatřiceti let už stačí neúspěšné snažení po dobu půl roku. Případnou léčbu neplodnosti musíte však podstoupit co nejdřív, protože s postupujícím věkem šance na její úspěšnost prudce klesají a některé kliniky dokonce ani nepřijímají ženy starší než čtyřicet let.
Riziko hypertenze v průběhu těhotenství je dvakrát větší než u mladších žen a postihuje deset až dvacet procent těhotných žen. Třikrát častější je pak v tomto věku těhotenská cukrovka.
Emoce - Vzhledem k vašemu věku vám lékař možná doporučí amniocentézu (odběr plodové vody) nebo jiné prenatální vyšetření, což je pro mnoho žen stresující. Navíc zde významně stoupá riziko vrozených defektů, to je dalším zdrojem stresu.
Rizika pro vaše dítě - Pravděpodobnost mnohačetného porodu, speciálně dvojčat nebo trojčat, na přelomu třicítky a čtyřicítky významně stoupá. To je způsobeno především hormonální stimulací vaječníků, které potom produkují více než jedno vajíčko. Riziko potratu dosahuje po pětatřicátém roce už osmnácti procent.
VĚK: 40 až 44 let
Tělo - Dobrou zprávou je, že nedávné studie prokázaly, že ženy, které přirozeným způsobem otěhotní po čtyřicítce, žijí delší dobu. Bohužel přirozeně otěhotnět se tomto věku podaří méně než jednomu procentu žen. Po čtyřicítce už máte jen pětiprocentní pravděpodobnost, že se vám podaří v průběhu nechráněného sexuálního styku otěhotnět. Pokud nejste prvorodička, budete mít větší sklon k hemoroidům, inkontinenci a podobně.
Emoce - V tomto věku už máte dostatečné množství zkušeností a je pravděpodobné, že budete trpělivější a trpělivější. Na druhou stranu budete zřejmě mnohem úzkostlivější a starostlivější.
Rizika pro dítě - Přibližně jedna třetina všech těhotenství u žen mezi 40 a 44 lety končí potratem. Vajíčka už jsou často poškozená, sliznice dělohy příliš tenká a krevní zásobení dělohy nedostatečné. Významně stoupá riziko placenty previa a děti narozené ženám po čtyřicítce mají často významně nižší porodní váhu. Riziko Downova syndromu je v tomto věku 1:66.
7 důvodů, proč se vám vyplatí cvičit v těhotenství
Nedaří se vám otěhotnět? Může za to stres!
Falešně pozitivní těhotenský test: Může se to stát?
Test pro ženy: Kolik toho víte o těhotenství?