Menu
Úvod  › 

Nejnebezpečnější povolání světa

Připadá vám vaše práce na nic? To ještě nevíte, jak vypadá skutečně nezáviděníhodné zaměstnání. Představujeme vám povolání, u kterých si ti, co je vykonávají, nikdy nemohou být jistí, že se vrátí večer domů.

Myči oken mrakodrapu

Pokud byste chtěli pracovat jako myč oken v Dubaji, musíte mít skutečně nervy ze železa. Při této práci se vám skutečně nevyplatí zapomenout si některou z pracovních pomůcek na zemi, protože například při drhnutí oken apartmánů, které se nachází na Jumeirah Beach se vznášíte sto dvacet dva metrů nad zemí (výška třicátého čtvrtého patra). Při mytí stojíte na úzké římse a přidržujete se konstrukce, abyste dosáhli na šmouhu tamhle v rohu. Při tomto povolání máte život doslova ve svých rukou, respektive v prstech, kterými se jistíte a udržujete rovnováhu. Myči oken v této zemi nepoužívají helmy ani žádné další bezpečnostní vybavení. A k tomu si ještě představte ten pocit bezmoci, kdy riskujete dennodenně svůj život, aby měli boháči vymydlená okna. Tato práce je považována za nejpodřadnější a dělají ji většinou přistěhovalci v zoufalé finanční situaci.

Opraváři elektrického vedení

Kdybyste někdy zahlédli člověka spouštějícího se z helikoptéry na elektrické vedení, nejde o halucinaci. Tito opraváři pracující z helikoptéry jsou vysoce specializovaní a prochází zvláštním tréninkem, aby tuto nebezpečnou práci mohli vůbec vykonávat. Pracují holýma rukama a musí být izolování od země. Tito opraváři pracují ve speciálním obleku s ocelovou výztuží, takže 500 000 voltů prakticky přetéká přes ně.

Horníci

Gilberto Angulos pracuje v chilských dolech už třicet let. O tom, jaká je to práce, dostatečně vypovídá stav jeho těla. Na čele má několik hlubokých jizev. Výbuch metanu mu před časem zlomil předloktí a nemůže dobře hýbat levou rukou. Výbuch v dole už ho jednou málem zabil. Teď byl s ostatními dvaatřiceti horníky uvězněn sedm set metrů pod zemí po dobu sedmdesáti dnů. I když se všichni živí a zdraví dostali ven, chtěli byste si to s ním vyměnit? Jen v Chile zahynulo od roku 2000 374 horníků.

Asistent kouzelníka

Bude po vás házet noži, probodávat vás mečem, stínat vám hlavu gilotinou. Ačkoli by většina z útoků na živý terč měla být pouze trikem, s nešikovností kouzelníka riziko pracovního úrazu s následkem smrti dramaticky narůstá.

Dřevorubci

Porážení stromů, a zvláště jejich rizikové kácení, je považováno za jedno z nejnebezpečnějších povolání vůbec. Stačí jediný chybný krok, výpočet, nebo náhoda v podobně náhlého poryvu větru a život vám proběhne před očima během deseti sekund. Dřevařské firmy jsou často přezdívány na velkovýrobny vdov a pojišťovny z nich mají těžkou hlavu.

Rybáři

Zdá se vám rybářství jako pohodové zaměstnání? To jste nejspíš ve svých představách uvízli na břehu jihočeského rybníčku obrostlého vrbami. Na sto tisíc lidí pracujících v rybářství připadá sto třicet a jednašedesát zranění. Rybářství je totiž jedním z nejnebezpečnějších zaměstnání světa. Rybáři pracují mnoho hodin denně, sedm dní v týdnu a často i v noci. Ledová voda, bouře, nehody, to všechno zvyšuje riziko, že už se z výpravy na moře nevrátí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 vět, které nikdy nesmíte říct šéfovi
Z náročného povolání ztloustnete
Test: Pro jakou práci se hodíte?