Menu
Úvod  › 

Největší chyby, které dělají lidé při přepadení

Nehlídáte si osobní prostor, nedáváte pozor na parkovištích, nezamykáte se v autě, nebo zastavíte na signál. Víte, jaké největší chyby dělají lidé při přepadení a nahrávají tak útočníkům?

Neudržujete dostatečný odstup.

K tomu, aby vás mohl někdo napadnout (samozřejmě za předpokladu, že nemá střelnou zbraň), se k vám nejprve musí přiblížit na dostatečnou vzdálenost. Odborníci na sebeobranu se shodují, že zásadní a velmi častou chybou je nedostatečná opatrnost, v důsledku které dovolíte, aby se k vám cizí člověk přiblížil příliš blízko a narušil vám osobní prostor. Útočníci často volí záminky typu připálení cigarety, dotaz na hodiny a podobně. Hlídejte si důsledně svůj osobní prostor a zejména na opuštěných místech do něj nikoho nepouštějte. Vzdálenost, kterou byste si měli mezi sebou a potenciálním útočníkem udržovat (zejména pokud se pohybujete na opuštěném místě, v noci a dalších rizikových situacích), by podle odborníků neměla být menší než deset kroků. Nedáte tak útočníkovi výhodu překvapení a rychlého útoku, protože právě ona vzdálenost vám poskytne možnost sebeobrany nebo útěku.

Nejste dostatečně bdělí.

Ano, nejspíš si dáváte pozor, když jdete v noci opuštěným parkem, ale jste stejně ostražití i v podzemních garážích, na nekonečných parkovacích plochách před supermarkety, nebo například v podchodech. Právě parkoviště jsou například častým dějištěm přepadení a útočníci zde využívají právě roztržitosti obětí, které většinou přemýšlejí o nákupu, nebo dalších každodenních starostech. Okamžik, kdy jste zahloubaní do toho, co ještě musíte zvládnout udělat do práce, zařídit, vyzvednout, domluvit... a spěcháte ke svému autu, je pro přepadení naprosto ideální. Buďte ostražití a všímejte si svého okolí. Minimalizujete tak pravděpodobnost, že vás útočník zastihne nepřipravené.

Necháte se vtáhnout do auta.

Policejní statistiky mluví úplně jasně: jakmile se necháte útočníkem převézt na jiné místo, snižuje se vaše šance na přežití na pouhá tři procenta. Pokud vás tedy chce útočník vtáhnout do auta, napněte všechny své síly, abyste tomu zabránili. Vůbec neuvažujte o tom, že se vám podaří utéct v průběhu cesty, nebo na místě, na které vás chce zavézt. Pětadevadesát procent útočníků na vás nebude střílet, když budete utíkat a vaše šance se při útěku výrazně zvyšují. Křičte, škrábejte, kousejte, dělejte zkrátka cokoli pro to, aby vás nedostal do auta.

Zastavíte na signál.

Velmi oblíbenou strategií útočníků, kteří se vás snaží zastavit, je signalizování, že máte poruchu na autě. Řídíte, útočník vás v autě předjede a máváním vám naznačuje, že je na vašem autě něco špatně. Cílem je, abyste zastavili na opuštěném místě. Pokud se do této situace dostanete, zásadně nezastavujte okamžitě, přejeďte na místo, kde jsou další lidé a teprve potom začněte zkoumat, zda je s vaším autem skutečně něco v nepořádku.

Nezamykáte se v autě.

Další častou chybou obětí přepadení je to, že se nezamykají ve stojícím autě. Přemýšlejte o tom, kolikrát jste čekali v autě, telefonovali, nebo vyřizovali další věci, aniž byste se zamkli. Právě tím potenciálním útočníkům mimořádně nahráváte. Stejně tak pokud nejste zamčeni a zastavíte na semaforu na červenou. Pokud někdo přiskočí k autu, otevře dveře a sebere notebook, který leží na sedadle spolujezdce, potřebuje k tomu pouze zlomek sekundy a hlavně mu poskytujete obrovskou výhodu, protože jen velmi těžko poběžíte pronásledovat zloděje a necháte stát auto na frekventované křižovatce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co ne/dělat, když vás napadl pes
Jak přežít nehodu letadla?
Jak přežít pád z velké výšky
Jak přežít prolomení ledu
7 signálů, že se člověk chystá spáchat sebevraždu