Menu
Úvod  › 

Největší chyby, které dělají ženy při používání tampónů

Připadá vám to jako naprosto jednoduchá záležitost ? a máte pravdu. Používání menstruačních tampónů skutečně není žádná věda. Přesto se při něm většina žen dopouští spousty zbytečných chyb. Tady jsou ty největší.

1. Před a po zavádění si neumyjete ruce.

Je to úplně jednoduché. Vaše ruce jsou plné bakterií, které si spolu s tampónem zavedete do vagíny. Zdravá sliznice si s nimi obvykle dokáže poradit, ale stačí, když máte oslabenou imunitu nebo poraněnou poševní sliznici a vznikají tak ideální podmínky pro rozvoj infekce. A o důsledcích nedostatečné hygieny po zavedení tampónu se snad ani není potřeba více rozepisovat.

2. Používáte pouze jednu velikost.

Této chyby se dopouští většina žen, kdy si koupí pouze jednu velikost tampónů a tu používá po celou dobu menstruace. Jenže správně byste měla měnit velikost tampónu podle aktuální fáze menstruace, v níž se právě nacházíte. To znamená, že na nejsilnější krvácení (které má většina žen na počátku menstruace) byste měla aplikovat největší velikost a postupně velikost tampónů s ustupující intenzitou krvácení snižovat.

3. Používáte je i mimo krvácení.

Zavádíte si tampón den či dva před očekávaným nástupem menstruace, abyste předešla možnému znečištění kalhotek? K tomu ale raději používejte slipové vložky a pohotovostní tampón mějte připravený v kabelce. Zavedený tampón totiž zabraňuje odvádění poševního sekretu a v něm se potom množí bakterie.

4. Neměníte si tampón po návštěvě toalety.

Víte o tom, že po každé návštěvě toalety, když jdete na velkou, abyste si měla vyměnit tampón? A děláte to? V opačném případě totiž riskujete, že si do genitálií zavlečete bakteriální infekci.

5. Opakovaně používáte aplikátor.

Těžko říct, proč si některé ženy myslí, že opakovaným používáním aplikátoru zachrání světovou ekologii, nicméně je dost takových, které to dělají. A riskují tím nepěknou vaginální infekci a další zdravotní komplikace.

6. Skladujete je ve vlhku.

Je samozřejmé, že naprostá většina žen si své hygienické pomůcky ukládá v koupelně. Pokud ale tampóny neuchráníte před vlhkem, mohou se poškodit, což poznáte například v okamžiku, kdy se ho budete snažit vyjmout.

7. Používáte tampóny s poškozeným obalem.

I nepatrně poškozený obal tampónu znamená, že jeho sterilita byla poškozena a že si do vagíny spolu s tampónem můžete zanést i nepříjemnou infekci. Napadlo vás například, že vaše kabelka obsahuje bakterie E.Coli (tedy fekální bakterie) a pokud nosíte tampóny nechráněné, můžete si tyto bakterie zanést do svých intimních partií?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nepravidelná menstruace: Co se vám tělo snaží říct?
Tampóny, vložky, nebo kalíšek? Co je pro vás tím pravým?
9 věcí, které nevíte o své menstruaci
Bolestivá menstruace: Jak jí přežít a ulevit si
8 věcí, o kterých byste měla říct svému gynekologovi
Co může za vaše problémy s menstruací?
7 věcí, které zhoršují vaší menstruaci