Menu
Úvod  ›   › 

Největší chyby, které děláte při běhání

Vtáčíte kolena, děláte příliš dlouhé kroky, nemáte vhodné boty, nebo běháte asymetricky. Představujeme vám největší běžecké chyby, které vám způsobí bolesti zad, kolen, nebo boků.

Pokud neběháte denně před zrcadlem, je téměř vyloučené, abyste zjistili, jaký postoj při při běhu máte, jaké držení těla a jaké chyby děláte. Možná vás bolí záda, ale nevíte z čeho, nebo trpíte bolestmi kolen či celých nohou. Lékaři z Washington University si dali tu práci, shromáždili lékařské chorobopisy několika tisíc běžců a sestavili přehled chyb, které lidé při běhání nejčastěji dělají:

1. Asymetrický běh

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se běžci dopouštějí, je asymetrický způsob běhu. V podstatě jde o způsob běhání, kdy na jednu stranu napadáte větší silou než na druhou. Ačkoli jde o velmi častý problém, podle lékařů si jeho existenci většina lidí vůbec neuvědomuje. Napadání na jednu stranu může být jen velmi nenápadné, ale při běhu tak vyvíjíte větší zátěž na jednu nohu. Přetěžování se pak projeví bolestmi nohou.

2. Vtočení kolene

Dalším velmi častým problémem běžců je vtáčení kolen při běhu, které je způsobeno nedostatečně silnými hýžďovými svaly. Když běžíte, vaše kolena by měla zůstávat v šířce vašich boků. Pokud jsou však vaše hýžďové svaly slabé, neposkytují tělu dostatečnou oporu, váha se přenáší na kolena a způsobuje jejich vtáčení dovnitř. Abyste tomuto problému předešli, spolu s běháním se věnujte i posilování.

3. Příliš dlouhé kroky

Pokud děláte při běhu příliš dlouhé kroky, nebo příliš "mácháte" rukama, právě jste odhalili možného původce svých bolestí zad. Nepřirozené držení těla a postoj při běhu vede ke strnutí a zatuhnutí svalů, které jsou potom zase příčinou úporných bolestí zad celé řady běžců. Časté jsou zejména bolesti bederní páteře. Při příliš dlouhých krocích při běhu totiž dochází k nepřirozené rotaci pánve a páteře, která je v jednom směru přetěžovaná víc než ve druhém.

4. Nevhodné boty

Zdaleka ne všichni lidé mají chodidlo s dokonalou klenbou, a právě anatomické zvláštnosti vaší nohy by měly dobré běžecké boty respektovat. Podle odborníku lidé velmi často nosí na běhání boty, které naprosto nevyhovují typu jejich nohou. Nevhodné boty potom vedou k bolestem kolen, bederní páteře i boků. V první řadě byste si měli boty kupovat pouze ve specializovaných obchodech s běžeckou obuví, abyste měli jistotu, že jsou skutečně kvalitní a vyvinuté tak, aby respektovaly potřeby běžců. Tenisky ze supermarketu tyto požadavky nikdy splňovat nemohou ani nebudou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
Test: Kolik toho víte o sportu a fitness?
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Strečink před cvičením vás před zraněním nezachrání