Největší chyby, které děláte při pohovoru
Neuvěřili byste, co všechno jsou lidé schopni při pohovoru udělat a říct. Čtěte, s čím vším se setkávají personalisté, a čeho se zásadně vyvarovat, pokud o to místo skutečně stojíte.
Nemusíte zrovna nahlas diskutovat s hlasy, které k vám promlouvají za vaší čelní kostí, aby personalistovi vstaly hrůzou všechny vlasy na hlavě. Mezi personalisty z největších britských firem byl proveden velký průzkum na téma největších chyb, kterých se uchazeči dopouštějí při pohovorech. Zároveň byli požádáni, aby se svěřili se svým nejneuvěřitelnějším zážitkem při přijímacím pohovoru. Výsledky, kterými se teď můžete pobavit a zároveň i poučit, zveřejnil Career Builder.
Tady jsou nejčastější chyby, kterých se uchazeči o zaměstnání dopouštějí:
1. Neznalost firmy
Není nic horšího, než když personalista zjistí, že uchazeč vlastně ani neví na jakou pozici a do jaké firmy se hlásí. Před pohovorem je naprosto nezbytné, abyste si o firmě našli základní informace, znali její cíle a současné aktivity.
2. Lži a mlžení
Pokud se konverzace při pohovoru stočí na téma nebo problém, o němž nic nevíte, raději hned přiznejte, že odpověď sice neznáte, ale doplňte svůj návrh řešení, které byste aplikovali, kdybyste něco podobného řešili v praxi. Pokud ukážete, že problémy dokážete řešit, personalista to ocení mnohem víc, než když se budete pokoušet vařit z vody a budete mlžit. O lhaní v životopisu a v otázce profesních zkušeností snad není potřeba mluvit.
3. Profesionalita
Za každé situace buďte profesionální. Ačkoli se personalisté při pohovoru často snaží uvolnit napjatou atmosféru, rozhodně to neznamená, že můžete být familiérní a že se můžete chovat neprofesionálně. Při pohovoru se vyhýbejte detailům ze svého osobního života či kontroverzním tématům, která se nevztahují přímo k vaší pozici. Pozor si dejte i na příběhy a rádoby vtipné historky z vašeho života.
4. Překvapení při pohovoru
Počítejte s tím, že při pohovoru mohou zaznít i otázky, kterými se vás personalista pokusí vyvést z konceptu. Obvyklé jsou otázky typu: "Co je vaše nejslabší stránka?" "Proč chcete pracovat zrovna v této firmě?" "Řekněte mi něco o sobě." "Proč jste odešli ze svého posledního zaměstnání?" Najít odpověď na tyto otázky na místě a bez přípravy může být poměrně obtížné, proto si na ně pokuste odpovědět ještě v klidu doma.
5. Pomluvy
Přijímací pohovor skutečně není vhodným místem, kde byste si mohli vylít vztek na svého posledního šéfa. A to i v případě, že na vás udělal opravdu velký podraz. Váš budoucí zaměstnavatel si totiž velmi dobře uvědomuje, že stejně jako mluvíte o svém posledním nadřízeném, budete za čas mluvit i o něm.
Neuvěřitelné pohovory
Součástí průzkumu mezi personalisty bylo i uvedení nejneuvěřitelnějšího zážitku, který se jim při pohovoru s uchazeči stal.
- Kandidát zvedl v průběhu pohovoru zvonící telefon. Potom požádal personalistu, jestli by nemohl odejít ze své vlastní kanceláře, aby si mohl vyřídit soukromý hovor.
- Uchazeč: "Já se tady na tom místě stejně asi dlouho nezdržím. Nejspíš budu totiž dědit, strejda už vypadá fakt moc špatně."
- Kandidát požádal personalistu, jestli by ho po pohovoru nedovezl domů.
- Uchazeč o zaměstnání si při pohovoru celou dobu čichal ke svému podpaží.
- Kandidát odmítal předložit reference ze svých předchozích zaměstnání s tím, že pracoval u tajných služeb a jeho poslání bylo přísně tajné.
- Uchazeč sdělil personalistovi, že ho z minulého místa propustili, protože zmlátil svého šéfa.
- Kandidátka během pohovoru vytáhla hřeben a začala se bezstarostně česat.
Chyby uchazečů v procentech
- 51% se na pohovor oblékne nepřijatelně.
- 49% pomlouvala svého posledního šéfa.
- 48% se tvářilo, že je toto místo vůbec nezajímá.
- 44% se chovalo arogantně.
- 30% odpovídalo nevhodně.
Další články k tématu: Pohovor v práci