Menu
Úvod  › 

Největší chyby, kterých se dopouštíte po cvičení

Co děláte poté, co dokončíte trénink? Jdete domů a sednete si před televizi? Nebo cvičíte ráno, pak se osprchujete a jedete do práce? Potom se dopouštíte jedné z častých chyb, které lidé dělají po cvičení. Znáte je?

Zacvičili jste si. Máte ze sebe radost a první, co uděláte, když se dopotácíte z posilovny domů, je, že se svalíte na pohovku před televizi? Jenže pokud má mít vaše cvičení kýžený efekt, měli byste i po tréninku dodržovat určité zásady. Znáte je, nebo se dopouštíte následujících chyb?

1. Jíte, jako kdybyste necvičili.

Potréninkové stravování je klíčové pro zachování zdravého a fit těla. Většina odborníků doporučuje kombinaci karbohydrátů a proteinů, abyste účinně doplnili základní živiny, které jste ztratili v průběhu tréninku a urychlili regenerační proces. Jenže na rozdíl od odborných doporučení většina z nás se po cvičení nacpává zcela nevhodnými jídly. Velmi častou chybou je přejídání se po tréninku, protože jste přece sportovali, tak si můžete dovolit kalorickou bombu, abyste doplnili energii. Jenže pokud chcete zhubnout a zúročit svou snahu při sportu, nepotřebujete množství kalorií, ale potraviny s kvalitním složení. Myslete na to při výběru potréninkového jídelníčku.

2. Jdete hned do sprchy.

Pokud jste chytří a zkušení cvičitelé, necháváte si strečink na konec tréninku. Tehdy jsou vaše svaly zahřáté a protahování je jednodušší a pohodlnější. Nicméně naprostá většina cvičících strečink přeskočí a jde okamžitě do sprchy. Strečink na konci tréninku je přitom naprosto klíčový pro udržení zdravých kloubů, svalů a coby prevence zranění. I když už se nemůžete dočkat, až ze sebe smyjete pot, vyčleňte si ve svém tréninkovém plánu vždy deset až patnáct minut na protažení celého těla. Bude vám vděčné.

3. Svalíte se na pohovku.

Nemůžete se dočkat, až konečně docvičíte a svalíte se na pohovku, abyste si mohli odpočinout? To je ale další velká chyba. Potréninkový odpočinek a regenerace jsou samozřejmě klíčové a vaše svaly potřebují čas na to, aby regenerovaly. Nicméně hned ze dvou důvodů byste měli zůstat aktivní. Zaprvé; pokud budete pokračovat v lehkém pohybu, vaše klouby budou ohebnější a mobilnější. A za druhé spálíte mnohem víc kalorií, pokud budete pokračovat v mírné pohybové aktivitě. Můžete jít například na pohodovou procházku, pracovat na zahradě a podobně. Je důležité, aby se jednalo o aktivitu s mírnou intenzitou, která nebude vaše svaly nijak zvlášť namáhat. Pro dokonalou regeneraci zařaďte mezi tréninkové dny takové dny, kdy nebudete dělat vůbec žádnou sportovní aktivitu.

4. Neplánujete.

Víte, co je jedním z nejužitečnějších tréninkových nástrojů? Vaše tužka nebo klávesnice... Zkrátka cokoli, čím si budete zapisovat a zaznamenávat své pokroky, cíle, plány a tréninkové motivace. Jakmile dokončíte jeden trénink, plánujte další. Střídejte sportovní aktivity, jejich intenzitu i různé typy tréninků. Plánujte, motivujte se a hlavně se těšte na další cvičení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje
Trénink v obýváku: Cviky, které fungují
Signály, že byste měli změnit cvičení
Zvyky lidí, kteří nikdy nevynechají trénink
Nenápadné signály, že jste přetrénovaní
Intezivní trénink, který můžete cvičit doma v obýváku