Menu
Úvod  › 

Největší dětské strachy: Čeho se bojí vaše dítě

Je nepříčetné, jakmile se v noci zhasne, hledá pod postelí příšery a kdykoli se vzdálíte z dohledu, dostane hysterický záchvat. Vítejte na přehlídce největších dětských strachů a děsů.

Strach: Ze tmy

Co si myslí: "Nevidím, co se ve tmě může schovávat a cítím se proto nechráněné."

Jak mu pomoci: Většina dětí se tmy bojí. Jde o zcela normální strach z neznámého. Obvykle se dá strach ze tmy zvládnout docela dobře s pomocí nočního světa, při kterém dítě může spát, ale na druhou stranu je schopno orientovat se v pokoji, když se v noci probudí a nepropadne panice z toho, že nic nevidí. Pomozte dítěti pochopit, že noc a tma k sobě patří a ukažte mu, že i v noci se dá vidět spousta zajímavých věcí.

Strach: Z příšer

Co si myslí: "Pod mou postelí se určitě ukrývá strašidlo a čeká, až mi bude moci ublížit."

Jak mu pomoci: Batolatům a předškolákům klidně můžete neustále opakovat, že strašidla neexistují, a přesto je tím jejich strachu nezbavíte, protože děti mají velmi živou představivost a vidí strašidla ve všech tmavých koutech, stínech, mracích, zkrátka kdekoli. Místo toho, abyste se dítěti vysmívali, nebo se snažili vsugerovat mu svou dospělou logiku, raději přistupte na jeho rituály a pomozte mu zkontrolovat pod postelí a ve všech rozích, že se v nich skutečně žádné strašidlo neskrývá. Pokud je dětská hrůza ze strašidel příliš velká, můžete vymyslet vlastní rituál. Můžete například naplnit rozprašovač vodou a poradit dítěti, že jde o osvědčený prostředek proti strašidlům, a pokud s ním stříkne před spaním do vzduchu, žádné strašidlo už do pokoje nebude moci vkročit.

Strach: Z bouřky

Co si myslí: "Ty hlasité zvuky a blýskání jsou tak strašidelné. Potřebuju okamžitě mámu nebo tátu."

Jak mu pomoci: Pomozte dítěti pochopit principy počasí a ukažte mu, kterého počasí není potřeba se bát (zkuste někdy výlet v dešti vyzbrojeni nepromokavou výbavou) a stejně tak ho poučte, jak se chovat, aby zmenšily riziko úrazu (například při bouřce). Když budete o počasí mluvit jako o zajímavém jevu, jeho strach přebije zvědavost.

Strach: Ze špatných snů

Co si myslí: "Bojím se spát samo, protože mám občas noční můry."

Jak mu pomoci: Špatné sny a noční můry jsou typické pro batolecí věk. Batolata nejsou obvykle schopni verbalizovat, co se jim zdálo, proto se budí s křikem a pláčem a bojí se potom znovu usnout. Uklidněte dítě poté, co se probudí z noční můry, oblíbenou přikrývkou nebo hračkou, aby mělo pocit bezpečí a vědělo, že jste připraveni kdykoli mu pomoci.

Strach: Z cizích lidí

Co si myslí: "Neznám ho, nevím, co ode mě chce, raději se přilepím na mámu."

Jak mu pomoci: V první řadě si uvědomte, že strach z cizích lidí je velmi zdravým a vlastně pozitivním strachem, protože dítě by nikdy nemělo odejít pryč s člověkem, kterého nezná. Rozdíl a problém je samozřejmě v případě, kdy se dítě bojí jakéhokoli cizího člověka, tedy i vašich přátel a příbuzných. V žádném případě však jeho strach nelámejte přes koleno a k ničemu ho nenuťte. Naopak mu dejte dostatek času na to, aby se mohlo "rozkoukat", zjistit, jak se k danému člověku chováte vy a vybudovat si určitou míru důvěry.

Strach: Ze separace

Co si myslí: "Proč odchází? Opouští mě? A vrátí se ještě vůbec někdy zpátky?"

Jak mu pomoci: K batolecímu věku přirozeně patří separační úzkost, kdy má dítě strach, že jej rodiče opustí. Separační úzkost pomine sama s věkem, jakmile dítě pochopí, že po každém odchodu rodičů následuje návrat a že nikdy nezůstane opuštěné a samo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články