Menu
Úvod  ›   › 

Největší mýty o cvičení: Odhaleno!

Efektivní trénink se pozná podle toho, že se hodně zpotíte. Čím víc budete trénovat, tím rychleji se přiblížíte vysněné postavě. Po tréninku se můžete nacpat. Představujeme vám největší mýty o cvičení.

Mýtus: Pokud budete cvičit déle a s nižší intenzitou, spálíte víc tuku.

Nevyhladitelným mýtem je přesvědčení, že pokud budete cvičit dlouhou dobu s nižší intenzitou, spálíte mnohem víc tuku. To je ovšem nesmysl. Už jste určitě slyšeli o zóně spalování; a to je právě ten problém. Je sice pravda, že pokud budete cvičit příliš intenzivně, budete spalovat především cukry. Na druhou stranu je nutné vyvinout určitou intenzitu pohybu, aby ke spalování tuků vůbec došlo. Logicky je jasné, že intenzivnější chůzí, během, nebo cvičením spálíte víc kalorií než pohodovou procházkou. A čím víc kalorií spálíte, tím lípe.

Mýtus: Pokud ze sebe nevydáte maximum, nemá cenu cvičit.

Jestliže máte pocit, že pokud nebudete cvičit do bezvědomí, nemá cenu vůbec začínat, podlehli jste dalšímu z běžných mýtů. Řada výzkumů dokázala, že je každá pohybová aktivita se počítá. Například byla prokázáno, že alespoň hodina svižnější chůze nebo zahradničení týdně významně snižuje riziko srdečního záchvatu. Nemusíte nutně zvedat stokilové činky, nebo běžet maratón, abyste prospěli svému zdraví.

Mýtus: Pokud budu dostatečně trénovat, získám vysněnou postavu.

Přibírání i hubnutí je ovlivněno mnoha faktory, včetně jídelníčku, prostředí i genetiky. Když bude stejným způsobem trénovat a sportovat deset lidí, nebudou hubnout stejným způsobem, ani nebudou mít stejné množství svalové hmoty. Někteří lidé při sportování příliš nehubnou a tendují spíše k vytváření svalové hmoty, zatímco jiným stačí rychlejší pohyb, aby shodili přebytečné kilogramy. Pokud chcete skutečně dosáhnout vysněné postavy, je nutné zkoušet a kombinovat různé metody tréninku i jídelníčku.

Mýtus: Jsem na to příliš starý.

Věk je pro cvičení a sportování jednou z nejhorších výmluv. Studie dokázaly, že nikdy není pozdě na to, abyste se sportem začali. Navíc má sportování spoustu zdravotních benefitů, které se vám s postupujícími roky budou mimořádně hodi. Pravidelné cvičení vám může pomoci redukovat riziko nemocí kostí a svalů. Staří lidé, kteří pravidelně cvičili, jsou také i v pozdním věku mnohem soběstačnější.

Mýtus: Byl jsem cvičit, tak se můžu nacpat.

Bude to pro vás nejspíš nemilým překvapením, ale po pravidelním a intenzivním tréninku dost možná přiberete. Jednak svaly váží víc než tuk a jednak cvičení zrychlí váš metabolismus a budete mít větší chuť k jídlu. Nicméně výzkumy prokázaly, že většina lidí často podlehne iluzi, že mohou po tréninku zkonzumovat prakticky neomezené množství jídla, protože právě cvičili. Pokud si však chcete udržet zdravou váhu, nikdy nepoužívejte cvičení jako výmluvu pro přecpávání.

Mýtus: Pokud nepropotíte tričko, necvičíte dostatečně.

To, jestli a kolik se při cvičení potíte, naprosto nesouvisí s tím, jak intenzivně a efektivně cvičíte. Někteří lidé se potí víc než druzí, zcela bez závislosti na aktuální zátěži. Míra pocení má mnohem víc co dělat s vaší genetickou výbavou, prostředím, ve kterém se aktuálně pohybujete, a oblečení. Místo toho, abyste věnovali pozornost litrům produkovaného potu, se soustřeďte na správné provádění cviků.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Cvičení, které vás konečně zbaví špeků na břiše
6 nejúčinnějších cviků pro vaši postavu
Posilte si zádové svaly: Cviky, které fungují
Největší fitness dilemata: Vyřešeno!
10 dobrých důvodů, proč se víc hýbat