Menu
Úvod  › 

Největší mýty o dětském spánku

Když půjde spát později, později také vstane. Když ho necháte v postýlce vybrečet, zakládáte mu na pozdější traumata. Děti krmené umělým mlékem spí lépe. Seznamte se s největšími mýty o dětském spánku.

Mýtus: Když už vaše mimino usne, musíte být úplně potichu.

Možná máte tendenci přestat i dýchat, když už vaše mimino usnulo, a vy máte strach, abyste jej náhodou neprobudili? Úplně zbytečně. Je sice pravda, že přes den mají malé děti lehčí spánek než v noci, ale už z dělohy jsou zvyklé, že přes den není nikdy úplné ticho. Zvuky k němu sice doléhají tlumeně, ale stále existují. proto není rozhodně nutné zachovávat přes den absolutní ticho. Děti ho ke spánku nepotřebují.

Mýtus: Když půjde spát později, také později vstane.

I když to zní idylicky, bohužel neplatí, že čím později půjde dítě spát, tím později také ráno vstane. Děti mají své vnitřní hodiny a pokud jsou "nastavené" tak, aby vstávaly brzo, bohužel s tím nic neuděláte. Jediné, čeho pozdním ukládáním dosáhnete, bude skutečnost, že bude spát kratší dobu, protože vstane stejně brzy ráno, a celý den potom bude mnohem protivnější, protože bude unavené.

Mýtus: Chrápání u dětí je roztomilé.

Možná vám připadá, že vaše chrápající dítě je roztomilé a není to nic, proč byste se měli vzrušovat. Pokud ale vaše dítě chrápe, i když aktuálně nemá rýmu (toto chronické chrápání postihuje patnáct až dvacet procent dětí), může jít o symptom závažného onemocnění. Chrápání může být například příznakem spánkové apnoe, která se projevuje krátkými zástavami dechu v průběhu spánku. Jestliže tedy vaše dítě pravidelně chrápe, rozhodně se o tom zmiňte před jeho pediatrem.

Mýtus: Metoda "vybrečení" dětem škodí.

Ne každý rodič na ní má nervy a patří mezi jedny z nejkontroverznějších metod. Zatímco její příznivci tvrdí, že děti se tak během pár dnů naučí rozpoznávat hranice, přestanou rodiče "vydírat" a naučí se samy usínat, o odpůrce se pokouší infarkt a argumentují tím, že vybrečet dítě může nechat jen bezcitný rodič, který neumí uspokojit jeho základní potřeby a že tato metoda je pro děti mimořádně traumatizující. Ať už se pro ni rozhodnete, či nikoli, skutečností zůstává, že na dětech žádné traumatické následky nezanechává. K těmto závěrům dospěla australská studie publikovaná v magazínu Pediatrics v roce 2012. Odborníci při ní zkoumali děti, jejichž rodiče aplikovali metodu vyplakání při usínání, po dobu pěti let a zjistili, že jejich psychické a emoční charakteristiky jsou úplně stejné jako u dětí, které jejich rodiče při usínání vyplakat nenechávali.

Mýtus: Větší děti spí lépe.

Je sice pravda, že starší děti už se většinou naučí usínat samy, ale mezi kvalitou a hloubkou mladších a starších dětí nejsou žádné významné rozdíly. Protože se však děti naučí znovu samy usnout poté, co se uprostřed noci probudí, rodiče starších dětí se obvykle vyspí lépe.

Mýtus: Děti krmené umělým mlékem spí lépe.

Bohužel tento mýtus je spíš vyjádřením zbožného přání rodičů dětí. Neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval, že děti aktuálně krmené umělým mlékem mají lepší, delší, nebo tvrdší spánek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články