Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Máte pocit, že se u vás doma vašim dětem nemůže nic stát, protože je máte neustále pod dohledem? Omyl. Nejvíc dětských úrazů se stane právě v domácnosti. Naučte se jim předcházet.
Jakmile se vaše dítě začne plazit, začíná ve vašem životě nové období, kdy budete muset přemýšlet na tím, jaké věci ve vaší domácnosti jsou pro něj nebezpečné, co by ho mohlo zranit a bleskově to odklízet z jeho dosahu. Váš domov se pro něj totiž stává překážkovou dráhou, která může být zbytečnou příčinou jeho zranění.
První věc, kterou musíte udělat, je kleknout si na všechny čtyři a prolézt všechny místnosti vašeho bytu, abyste jej viděli z perspektivy svého dítěte. A věřte tomu, že se nebudete stačit divit, kolik nebezpečných věcí je ve vašem bytě v dosahu dětských nenechavých rukou. Kabely od lampiček, žehličky, rychlovarné konvice, či telefonu jsou jen malou ukázkou toho, čím se může vaše dítě zranit.
Zkuste se také proplazit po podlaze nebo koberci a uvidíte, co všechno je v zorném úhlu vašeho lezoucího potomka - zapomenutý špendlík, ztracený knoflík, zatoulané víčko od propisky. Nespoléhejte na to, že pokud luxujete, nemáte se čeho bát. Vysavač se často nedostane do zákoutí, kam se dětská ručička vsune bez problémů.
Chraňte své lezoucí dítě:
- Stolní lampy, telefony a podobné předměty, které na sebe dítě může strhnout, nikdy nestavte na kraj stolu, ale až do zadní části. Pokud se vám nepodaří schovat kabely pod koberec nebo do krycí lišty, alespoň je omotejte kolem nohy stolu, aby je na sebe nemohly strhnout.
- Zakryjte všechny elektrické zásuvky záslepkami. Nicméně učte dítě, že na ně nesmí sahat, ani když jsou zakryté. V ostatních domácnostech záslepky mít nemusí.
- Odstraňte dlouhé ubrusy a závěsy až na zem. Dítě těžko najde větší lákadlo, co na sebe strnout.
- Pořiďte si dětské pojistky na šuplíky a skříňky s nebezpečným obsahem (noži, léky, čistícími prostředky) a obsahem, který chcete uchránit před dětmi (například mrazničku).
- Kupte si bezpečnostní ohrádku, kterou instalujete nejen nahoru na schodiště ale i dolů.
- Jakmile vaše dítě začne šplhat po schodech nahoru, vyhraďte si několik dní a trénujte s ním i chůzi dolů. To je nejlepší prevence pádů.
- Kupujte dítěti pouze hračky určené jeho věku.
- Upozorněte starší sourozence dítěte, že mu nesmí půjčovat své hračky obsahující drobné součástky.
- Investujte do bezpečnostní ohrádky kolem sporáku a protiskluzových podložek na nohy židlí i do koupelny.
- Zabezpečte dveře na balkón a pokud máte okna v dosahu dítěte, pak i ty.
Další články k tématu: Domácí prostředí
- Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
- 10 správných pravidel - jak na práci z domova
- Test: Co o vás vypovídá váš domov?
- 5 zásad, které musíte dodržovat při práci z domova
- Test: Co o vás vypovídá váš domov?
- Chyby, které děláte při výzdobě svého domova
- Rozjezd firmy dnes zvládnete i z pohodlí domova
- Jak vybrat pohodlné křeslo pro váš domov